Sposoby dzielenia pomieszczeń ściankami działowymi z płyt g-k
Moda ma otwarte przestrzenie nie ustaje, jednak w niektórych sytuacjach oddzielenie pomieszczenia od pozostałych wnętrz jest niezbędne, by wszystkim przebywającym w nich osobom zapewnić komfort i poczucie prywatności. Jakie są sposoby na podzielenie pomieszczenia przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych?
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego dzielenie pomieszczeń płytami gipsowymi to dobry pomysł,
- jak postawić tradycyjną ściankę działową z regipsu,
- jakie są inne sposoby na przedzielenie pokoju płytą gipsową.
Dlaczego dzielenie pomieszczeń płytami gipsowymi to dobry pomysł?
Wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych jest jedną z najpopularniejszych metod dzielenia pomieszczeń, która znajduje zastosowanie zarówno w domach oraz mieszkaniach, jak i w obiektach biurowych czy użyteczności publicznej. Przede wszystkim rozwiązanie to jest niedrogie i pozwala uniknąć czasochłonnych prac związanych ze wznoszeniem ścian murowanych. Przegrody z regipsu są nie tylko proste w montażu i demontażu, ale także pozwalają dowolnie aranżować przestrzeń – można tworzyć z nich ściany proste, a nawet zakrzywione, co w przypadku innych technologii jest znacznie trudniejsze do osiągnięcia. Ponadto ścianki działowe z płyt g-k mają niski ciężar – nie obciążają stropu, więc nie wymagają jego wcześniejszego wzmacniania.
Prosta obróbka regipsów sprawia, że można ukształtować z nich przegrody różnego rodzaju, natomiast duży wybór płyt o odmiennych właściwościach (np. wodoodporne, ognioodporne) przekłada się na możliwość wykorzystanie ich w dowolnym wnętrzu.
Jak postawić tradycyjną ściankę działową z regipsu?
Jednym ze sposobów na podzielenie pomieszczenia jest wybudowanie ściany, która podzieli je na mniejsze wnętrza. W takiej konstrukcji nie może zabraknąć otworu na drzwi, a obie wydzielone strefy powinny mieć okno. Budowa ścianki z karton-gipsu jest możliwa przy użyciu specjalnych profili, które montuje się do podłogi, ścian, sufitu oraz w pionie na całej długości przegrody. Wykonanie stelaża stanowi pierwszy krok do podzielenia pomieszczenia. W następnej kolejności należy przystąpić do montażu płyt, które będą stanowiły okładzinę rusztu.
Warto wiedzieć
W ściance działowej z karton-gipsu można łatwo rozprowadzić instalację elektryczną i oświetleniową, a także warstwę izolacji z wełny szklanej lub skalnej, dzięki której ściana będzie miała dobre właściwości akustyczne.
Gotowa ścianka z regipsu wymaga jeszcze wykończenia. Polega ono za zaszpachlowaniu miejsc łączeń pomiędzy płytami – nowoczesna masa do spoinowania ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online pozwala zrobić to bez użycia taśmy zbrojącej. Można wykorzystać ją także do zamaskowania wkrętów, o czym więcej piszemy w tekście Szpachlowanie wkrętów płyt kartonowo-gipsowych – porady eksperta. Aby ostatecznie wyrównać podłoże i przygotować je do malowania lub tapetowania, regipsy warto pokryć gładzią wykończeniową ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online. Ma postać gotowej masy, co znacznie przyspiesza jej aplikację.
Jakie są inne sposoby na przedzielenie pokoju płytą gipsową?
Dzielenie pomieszczeń nie wymaga stawiania tradycyjnej ściany. W wielu wypadkach pożądany efekt można uzyskać także za pomocą konstrukcji o mniejszych wymiarach, do wykonania których również doskonale nadają się regipsy. Oto przykładowe możliwości:
- półścianka, czyli ściana częściowo odgradzająca dwie strefy w jednym pomieszczeniu. Półścianka przylega do sufitu, podłogi oraz jednej ze ścian i nie wymaga montownia drzwi. W ten sposób można oddzielić np. salon od kuchni,
- regał z płyt g-k - doskonale sprawdzi się w roli częściowej przegrody. Może być usytuowany np. w szerokim przejściu pomiędzy korytarzem a pokojem, a także oddzielać w nim strefę wypoczynkową z łóżkiem od części przeznaczonej do pracy lub nauki (polecamy również artykuł Ścianka działowa z półkami w postaci regału - poradnik krok po kroku),
- ścianka z pojedynczymi wnękami w roli półek – to rozwiązanie wizualnie lżejsze od pełnej ściany, a jednocześnie zapewniające bardziej widoczny efekt oddzielenia pomieszczeń. Taką przegrodą oddzielimy np. przedpokój lub aneks kuchenny od salonu albo wydzielimy strefy w łazience,
- meblościanka, czyli efektowna zabudowa z płyt g-k, która doskonale oddzieli kuchnię od salonu. Odpowiednio zaprojektowana nie tylko dzieli przestrzeń, ale też pozwala na zamontowanie telewizora i aranżację kącika telewizyjnego. Od drugiej strony możne natomiast wyznaczać miejsce na krzesła i stół.
Jest wiele sposobów na podzielenie pomieszczenia płytami g-k. Jeśli konstrukcja zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana, z pewnością doskonale spełni swoją funkcje, stając się przy tym ważnym elementem aranżacji wnętrza.