Sposoby na nierówne ściany w mieszkaniu – porady eksperta
Nierówne ściany stanowią problem dla wielu lokatorów starych mieszkań i domów. Niszczejące na skutek upływu czasu oraz eksploatacji powierzchnie często są nie tylko krzywe, ale też pełne mniejszych lub większych ubytków czy spękań. Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak wygładzić nierówne ściany.
Z tego artykułu dowiesz się:
- nierówne ściany – co zrobić, żeby je wyrównać,
- jak wyrównać ściany za pomocą suchych tynków,
- jaka gładź gipsowa na nierówne ściany sprawdzi się najlepiej.
Nierówne ściany – co zrobić, żeby je wyrównać?
Krzywe ściany można częściowo zamaskować odpowiednio wybranym materiałem wykończeniowym, jednak jeśli defekty są duże, efekty prac nie będą zadowalające. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia, jak przeprowadzić renowację. Istnieją dwa sposoby na to, by nierówne ściany w pokoju odzyskały estetyczny wygląd – można pokryć je płytami kartonowo-gipsowymi lub masą szpachlową .
Należy pamiętać o właściwej ocenie podłoża, czasem ich stan wymaga usunięcia starych powłok aby zapewnić właściwą przyczepność pod kolejno nanoszone produkty.
Oba materiały pozwolą uzyskać taki sam efekt, czyli równą i gładką powierzchnię, którą w dalszej kolejności będzie można wykończyć dowolnym materiałem, np. farbą, glazurą czy tapetą. Różnica pomiędzy gładzią a suchymi tynkami, jak nazywa się zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych, zauważalna jest przede wszystkim w sposobie montażu – szpachlowanie ścian jest znacznie bardziej czasochłonne niż mocowanie płyt, co dla wielu inwestorów może stanowić decydującą kwestię, tym bardziej że to właśnie w dużej mierze od indywidualnych upodobań zależy odpowiedź na pytanie, czym wyrównać nierówne ściany. Poniżej opisujemy każde z rozwiązań bardziej szczegółowo.
Jak wyrównać ściany za pomocą suchych tynków?
Płyty kartonowo-gipsowe cieszą się wśród inwestorów i wykonawców dużym powodzeniem. Trudno się temu dziwić – prosty oraz szybki montaż, możliwość uniknięcia czasochłonnych prac mokrych oraz natychmiastowa gotowość do dalszego wykańczania to najważniejsze zalety regipsu. Ponadto jest on trwały, łatwy w obróbce i lekki, a w wersji impregnowanej można mocować go także w kuchni i łazience. W takiej zabudowie można poprowadzić instalacje oraz umieścić izolację, o czym piszemy w tekście Wyciszanie ścian w mieszkaniu przy pomocy płyt g-k. Suche tynki to świetny pomysł na nierówne ściany – dzięki płytom nawet duże niedoskonałości podłoża można zamaskować szybko, skutecznie, a także niewielkim kosztem.
Nierówne ściany naprawimy za pomocą regipsu na dwa sposoby – przyklejając płyty bezpośrednio do podłoża lub montując je na stelażu. Oba rozwiązania mają zalety i wady. W pierwszym przypadku trzeba pamiętać o dobrym przygotowaniu powierzchni – musi być zwarta, czysta, a także zagruntowana (polecamy artykuł Grunty polimerowe – właściwości i zastosowanie).
Pamiętamy, że w przypadku przyklejanie płyt gk do krzywej ściany, musimy usunąć warstwy farby – klej nie może być mocowany do starych, nawet dobrze trzymających się powłok farbiarskich. Ta metoda zajmuje więcej czasu, jednak zamocowane w ten sposób płyty tylko w nieznacznym stopniu ograniczają dostępną w pomieszczeniu przestrzeń. Inaczej jest w przypadku płyt g-k montowanych na stelażu ze specjalnych profili. Prace przebiegają tu bardzo szybko, jednak przestrzeń pomieszczenia zmniejsza się, co może stanowić problem w małych wnętrzach.
Uwaga!
Montaż płyt kartonowo gipsowych jest prosty, ale trzeba pamiętać, że wymagają one także zaszpachlowania miejsc łączeń. Błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować pękaniem wykończonej powierzchni. Co ciekawe, dla uzyskania idealnego efektu ściany wykończone suchym tynkiem często pokrywa się jeszcze gładzią w całości.
Jaka gładź gipsowa na nierówne ściany sprawdzi się najlepiej?
Jeśli decydujemy się na wyrównywanie ścian przy pomocy gładzi, trzeba pamiętać o tym, by:
- dobrze przygotować podłoże – oczyścić je, odtłuścić, pozbawić luźnych fragmentów oraz pokryć gruntem,
- wypełnić ubytki i pęknięcia – posłuży do tego np. gotowa masa naprawcza,
- zniwelować nierówności podłoża – w tym celu w pierwszej kolejności należy nałożyć na ściany np. wyrównawczą, gipsową gładź szpachlową ACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online lub gładź polimerowo-gipsową ACRYL-PUTZ® ST12 START PRO,
- nałożyć warstwę wykończeniową, np. gotową ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online, dzięki której ściany zostaną ostatecznie wygładzone i przygotowane do dekoracji.
Aplikacja gładzi zwykle przebiega kilkuetapowo, co wymaga zachowania niezbędnych przerw technologicznych. Po ostatecznym wyschnięciu trzeba będzie ją także wyszlifować. Efekt prac – jeśli wybraliśmy właściwe produkty i przestrzegaliśmy zaleceń producenta – będzie jednak w pełni satysfakcjonujący.
Płyty g-k czy gładź – co na nierówne ściany będzie lepsze? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wybór konkretnej technologii jest kwestią indywidualną. Zależy od różnych czynników, które przed podjęciem decyzji należy przeanalizować.