Jak kleić płyty kartonowo-gipsowe do ścian?
Płyty kartonowo – gipsowe z powodzeniem zastępują dzisiaj tynk i gładź w niejednym mieszkaniu. Oprócz tego, że są idealnie gładkie, można z nich przy odrobinie umiejętności i kreatywności wyczarować przeróżne formy. Klejenie płyt, co równie ważne, nie jest trudne i większość osób poradzi sobie z tym zadaniem jedynie ze wsparciem pomocnika. Jak kleić do ściany płyty kartonowo – gipsowe? Krótki poradnik.
Sposoby klejenia płyt k-g do ścian
W zasadzie wszystkie metody klejenia regipsów do ścian bazują na takim samym kleju, np. ACRYL-PUTZ® KG31 Klej GipsowyACRYL-PUTZ® KG31 Klej GipsowyACRYL-PUTZ® KG31 KLEJ GIPSOWYZobacz więcejKup online. Różnią się tylko, w zależności od rodzaju i stopnia nachylenia podłoża, sposobem nakładania kleju i przygotowaniem podłoża. Najczęściej spotykane sposoby klejenia płyt kartonowo – gipsowych to mocowanie na plackach gipsowych, klejenie płyt na styk do podłoża oraz mocowanie płyt na pasach gipsowo-kartonowych.
Przygotowanie podłoża
Na ścianie, do której będą przyklejane płyty gk, nie powinno być starych tynków, farby ani kurzu. Słabo związane fragmenty ściany trzeba uprzednio skuć, a części luźne usunąć przy pomocy szpachelki. Wszystkie elementy stalowe, mogące stykać się z klejem, warto zabezpieczyć antykorozyjnie. Ścianę należy zagruntować preparatem odpowiednim dla jej typu. Płyty należy przyciąć na wysokość ok. 1 cm mniejszą niż wysokość ściany. Przed klejeniem płyt powinny być już wykonane wszystkie posadzki i instalacje podtynkowe. W przypadku okładania płytami ścian i sufitów, najpierw montujemy płyty na ścianach.
Mocowanie płyt kg na plackach kleju
Płyty należy przyciąć o ok. 15 mm krócej niż wynosi wysokość ściany, do której będziemy je montować. Następnie należy rozrobić ACRYL-PUTZ® KG31 Klej GipsowyACRYL-PUTZ® KG31 Klej GipsowyACRYL-PUTZ® KG31 KLEJ GIPSOWYZobacz więcejKup online zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Gotowy klej należy nakładać na płytę w formie placków o grubości 2 cm i średnicy ok. 10 cm w odstępach ok. 30-40 cm oraz kilku rozciągniętych placków wzdłuż jej krawędzi. Tak przygotowaną płytę przykładamy do ściany i lekko dociskamy, wykorzystując łaty budowlane o długości 1 lub 2 m. Od tego momentu mamy zaledwie 10 minut na korektę położenia płyty. Po 15 minutach można montować kolejna płytę. Szczeliny pomiędzy płytami powinny wynosić ok. 2 mm, pomiędzy płytą a sufitem 5 mm, pomiędzy płytą na podłogą 10 mm. W bezpośrednim sąsiedztwie otworów okiennych, umywalek, kominów itp. klej gipsowy należy nanosić w sposób ciągły na całą powierzchnię przyklejanej płyty.
Klejenie płyt na paskach
W przypadku podłoży o znacznych nierównościach, przekraczających ok. 30-40 mm, przed naklejeniem płyt gk należy zniwelować te różnice poprzez przyklejenie pasków z płyty gipsowo-kartonowej o szerokości 10 cm. Paski należy kleić w pionie i poziomie, w odstępach co 60 cm. Poziome pasy montuje się przy suficie i przy podłodze. Po związaniu kleju gipsowego, mocującego pasy płyt gipsowo-kartonowych do podłoża, kleimy płyty na plackach kleju, zgodnie z opisem powyżej.
Klejenie płyt na styk do podłoża
Jeśli ściana przeznaczona do montażu płyt kartonowo - gipsowych ma na powierzchni odchyły do 20 mm/mb, należy je zniwelować przed montażem płyt. Do wyrównania wykorzystujemy gipsowe marki kontrolne, które wykonujemy w rozstawach wynikających z szerokości zastosowanych płyt. Średnica marek powinna wynosić 10 do 15 cm. Do montażu płyt możemy przystąpić po związaniu marek gipsowych i ponownym sprawdzeniu równości powierzchni ściany poziomicą. W przypadku ścian równych, starannie wymurowanych, o odchyłce do ok. 3 mm/mb można zastosować metodę klejenia płyt na cienkiej warstwie kleju gipsowego. Płytę nakłada się wówczas cienką warstwę klejącą za pomocą szerokiej pacy z zębami (o grubości zębów 8 mm). Klej należy rozprowadzać wzdłuż płyt, a jego konsystencja powinna być na tyle rzadka, aby umożliwić jego równomierne rozprowadzenie w momencie dociskania płyt do podłoża.