Jak wybrać papier do szlifowania gładzi? - ekspert radzi

Papier ścierny do szlifowania gładzi powinien być odpowiednio dobrany, tak aby wyrównać powierzchnię, ale nie naruszyć jej zbyt mocno. Istotne są nie tylko parametry papieru, ale również kolejność ich użycia.

Gładzie gipsowe nakłada się jako cienką warstwę 3-5 mm, która wygładza ścianę przed malowaniem. Po jej nałożeniu usuwa się nierówności za pomocą siatek ściernych lub papieru o odpowiedniej grubości. Ważne jest dokładne przeprowadzenie szlifowania, które nie spowoduje ubytków i zbyt głębokich przetarć.

Ręczne szlifowanie ściany

Szlifowanie ręczne

Ściany można szlifować za pomocą pacy z uchwytem, na której przyczepia się papier ścierny lub siatkę ścierną. Niektóre z nich posiadają otwory do odsysania pyłu i można je wygodnie podłączyć do rury odkurzacza. Technika ręczna jest bardzo wygodna do niedużych pomieszczeń i ciasnych miejsc, np. narożników. Stosowanie kostek szlifierskich o wyprofilowanym kącie ułatwi szybką i dokładną obróbkę naroży wewnętrznych.

Za pomocą szlifierki

W przypadku szlifowania większych powierzchni doskonale sprawdzi się szlifierka mechaniczna z odsysaniem pyłu, tzw. żyrafa. W przypadku wyboru tego rozwiązania musimy pamiętać o konieczności zakupu odpowiednich krążków ściernych i zwrócić uwagę nie tylko na gradację papieru, ale również układ otworów w krążkach, które muszą idealnie pasować do układu odsysającego w urządzeniu.

Szlifowanie tzw. żyrafą

Papier czy siatka?

W przypadku szlifowania gładzi gipsowych, które są dosyć miękkie, często napotykamy problem związany z zapychaniem papieru ściernego, który może następnie rysować powierzchnię ściany. Siatki są nieco wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ wystarczy ją przedmuchać z zalegającego pyłu. Ponadto są one dwustronne i po obróceniu na drugą stronę są już gotowe do użycia. Papier ma jednak także wielu zwolenników. Na rynku można spotkać m.in. papier ścierny wykonany z tzw. elektrokorundu szlachetnego. Takie wyroby cechują się ostrzejszymi ziarnami, które są bardziej kruche. W efekcie możemy otrzymać powierzchnie o bardzo dobrej estetyce z mniejszym ryzykiem powstania rys. Co więcej, niektóre papiery ścierne są dodatkowo pokryte stearynianem cynku, co sprawia, że ich żywotność jest znacznie większa, a ryzyko zapychania się – znacznie mniejsze.

Papier i siatka do szlifowania gładzi

Czy kolor ma znaczenie?

Kolory papierów ściernych nie decydują o tym, czy jest to produkt dobry i godny polecenia czy nie. Istotny jest w tym przypadku rodzaj ziarna, a nie spoiwa, które odpowiada za kolor papieru. Inaczej jest w przypadku siatek ściernych. Ich kolory informują nas o technologii, która została zastosowana przy ich wytworzeniu. Czarne siatki są wyprodukowane z węglika krzemu, który doskonale sprawdzi się do twardych gładzi. W przypadku szlifowania miękkiego gipsu warto wybrać siaki białe, które wytworzone są ze szlachetnego elektrokorundu.

Papier ścierny w różnych kolorach

Grubość papieru do szlifowania gładzi

Zanim przystąpimy do prac związanych ze szlifowaniem, należy dokładnie upewnić się czy ściana jest zupełnie sucha. Szlifowanie mokrej gładzi może spowodować powstanie poważnych zniszczeń na powierzchni ściany. Jaki papier do szlifowania gładzi będzie najodpowiedniejszy? Na początek najlepiej zacząć pracę z siatką lub papierem o granulacji P100. Do dokładnego obejrzenia efektów szlifowania przyda się dobry reflektor albo latarka. Jaka gradacja papieru do szlifowania gładzi będzie najskuteczniejsza w dalszej kolejności? Powinno się zejść na drobniejsze granulacje – np. P120, a następnie P150. Zazwyczaj szlifowanie kończy się na papierze P150, chociaż jeżeli efekt nie jest zadowalający, to wtedy można jeszcze dodatkowo przeprowadzić szlifowanie z papierem P180, a w niektórych przypadkach nawet wyższym. Dobierając papier do szlifowania gładzi, należy także pamiętać o tym, aby schodzić z poszczególnych gradacji stopniowo. Zbyt duży przeskok pomiędzy granulacją może w efekcie wpłynąć na uzyskanie niezadowalającego efektu, ponieważ rysy, które powstały przy szlifowaniu grubszymi ziarnami materiału ściernego mogą nie zostać usunięte w zupełności.

Galeria: