Docieranie i szlifowanie gładzi
Za ostateczny efekt gładzenia ścian w znacznej mierze odpowiada ostatni etap prac, czyli docieranie i szlifowanie gładzi. Jeżeli gładź została dobrze położona, na tym etapie nadajemy jej ostatecznej gładkości i tym samym estetycznego wyglądu. Jak i czym wykonać szlifowanie gładzi, jakich narzędzi użyć i w jaki sposób to zrobić, aby ściana była idealnie gładka? Skupimy się na kliku najważniejszych praktycznych poradach, przydatnych na tym etapie prac.
Szlifowania gładzi – ręcznie czy maszynowo?
To pierwsze pytanie, które należy sobie zadać. Odpowiedź nie jest trudna i zależy głównie od wielkości szlifowanej powierzchni oraz od naszych możliwości. Niewielką powierzchnię można spokojnie dotrzeć i wyszlifować za pomocą metalowej pacy z zamontowaną na niej siatką lub papierem ściernym.
Wyboru rozmiaru pacy zależy głównie od płaszczyzny, na której będzie wykorzystywana. Jeśli powierzchnia jest duża warto wybrać większą szerokość co przyśpieszy wykonywanie prac. Dla małych trudno dostępnych miejsc warto wybrać mniejszą, umożliwi to dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Aby zaoszczędzić na papierze ściernym nakładanym na pacę, możemy zakupić rolkę papieru ściernego i własnoręcznie docinać go według potrzeby.
Zdecydowanie szybsze i „czystsze” jest mechaniczne szlifowanie gładzi za pomocą elektrycznej szlifierki, tzw. „żyrafy”. To specjalne urządzenie, które dodatkowo można podłączyć do przemysłowego odkurzacza i w znacznym stopniu ograniczyć w ten sposób pylenie gładzi. Takie rozwiązanie pozwoli szlifować powierzchnie szybko, bardzo równo i co istotne bez kurzu.
Szlifowanie gładzi – czym szlifować?
Wybór papieru lub siatki zdecydowanie zależy od preferencji szlifującego. Główna różnica między papierem a siatką polega na tym, że papier się szybciej „zapycha”, tym samym się zużywając, jednak jest to także zależne od rodzaju szlifowanej gładzi. Siatkę natomiast można przedmuchać i używać jej nadal. Siatka przeznaczona do ręcznego szlifowania jest też najczęściej dwustronna, więc po stępieniu się jednej strony wystarczy ją odwrócić i można dalej nią gładzić ściany.
Docieranie gładzi - jaki papier? Docieranie gładzi – jaka siatka?
Nie ma większego znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest siatka czy papier. Przy wyborze należy się więc kierować raczej graduacją i rozmiarem. Czarne siatki ścierne wykonane są z węglika krzemu, który jest znacznie ostrzejszy od elektrokorundu. Dzięki temu szlifowanie jest szybsze i daje lepszy efekt. Niestety czarne siatki są dość sztywne, więc lepiej się sprawdzą przy szlifowaniu twardych gładzi. Za to do szlifowania ostatniej warstwy gładzi idealnie nadają się siatki ścierne z białego (szlachetnego) elektrokorundu, lecz bardzo miękkie i elastyczne.
Najważniejszy jest jednak odpowiedni dobór granulacji siatki i papieru do szlifowania gładzi. Docieranie zaczynamy zawsze od najgrubszego materiału – zazwyczaj o ziarnistości P=100. Następnie stopniowo przechodzimy do gładszego materiału, pamiętając o tym, by na kolejne granulacje schodzić stopniowo. Jeśli tego zaniedbamy, delikatny papier o granulacji 200 może nie usunąć rys i nierówności pozostawionych przez papier o granulacji np. 120. Szlifowanie kończymy na siatce lub papierze o gramaturze 200 lub nawet 220, w zależności od pożądanego efektu.
Docieranie gładzi na mokro czy na sucho?
Szlifując gładź można uniknąć pylenia poprzez wykorzystanie techniki szlifowania na mokro. Szlifowanie gładzi wykonuje się praktycznie od razu po jej nałożeniu, wystarczy odczekać chwilę i wykonać test przywierania gładzi do dłoni. Jeśli gładź nie przywiera, można przystąpić do obróbki. Powierzchnię z nałożoną gładzią należy zwilżyć wodą, a następnie zacierać przy pomocy gąbki lub pędzla z naturalnego włosia, wyciągając „mleczko”. Następnie trzeba odczekać, aż powierzchnia gładzi zmatowieje, i za pomocą narzędzi np. pacy przystąpić do wygładzania powierzchni.