Czy można szpachlować ściany zewnętrzne?
Zarówno do specjalistów jak i na branżowe fora internetowe często trafiają pytania o możliwość stosowania gładzi na ścianach zewnętrznych. Oczywiście szpachlowanie elewacji budynków jest możliwe. Jednak należy pamiętać, że gładź na zewnętrzne ściany budynku możemy kłaść jeżeli mamy do czynienia z tynkami wapienno-cementowymi.
Kiedy stosować gładź szpachlową zewnętrzną?
Tynki cementowo-wapienne są obecnie rzadziej stosowane w nowo powstających budynkach chyba, że w wersji zapraw ciepłochronnych, które mają za zadanie izolację cieplną budynków. Jednak były popularne w budownictwie jeszcze kilkanaście lat temu. Dlatego elewacyjne gładzie szpachlowe stosuje się głównie w przypadku renowacji elewacji lub gdy mamy do czynienia z rozbudową istniejącego budynku, w celu zachowania ciągłości efektu wizualnego elewacji. Zdarza się również, że gładź szpachlowa zewnętrzna może być wykorzystywana jako warstwa wykończeniowa elewacji budynków zabytkowych. Zewnętrzne gładzie szpachlowe nadają się również idealnie do wykończeń przy montażu okien i drzwi, czyli szpalet. Obecnie wymiany okien w starszych budynkach to częsty zabieg w celu poprawy termoizolacji.
Czym szpachlować ściany zewnętrzne budynków?
W związku z tym, że elewacja jest narażona na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych, które mogą prowadzić do jej przyspieszonego niszczenia należy korzystać ze środków dedykowanych wykończeniom ścian zewnętrznych. Stosując je mamy pewność, że elewacja będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim odporna na oddziaływanie mrozu, wilgoci i operacji promieni słonecznych.
Produktem dedykowanym do szpachlowania ścian zewnętrznych jest gładź szpachlowa cementowo – polimerowa ACRYL-PUTZ FD 12 FasadaACRYL-PUTZ FD 12 FasadaACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online. Jest to produkt zawierający dodatki w postaci żywicy polimerowej i włókien celulozowych. Zawiera również środki hydrofobowe przeciwdziałające wnikaniu wilgoci w strukturę podłoża. Taki skład jest gwarantem uzyskania gładzi odpornych, ale również estetycznych, charakteryzujących się białą, idealnie gładką, łatwą do malowania powierzchnią. Żywica polimerowa, oprócz poprawy jej parametrów wytrzymałościowych decyduje o doskonałej przyczepności gładzi szpachlowej do podłoża.
Jak przygotować elewację do szpachlowania gładzią fasadową?
Przed przystąpieniem do pracy z gładzią szpachlową należy w pierwszym kroku ocenić stan elewacji i oczyścić ją z elementów niezwiązanych na stałe z podłożem. Ubytki o szerokości i głębokości powyżej 3 cm należy uzupełnić przeznaczoną do tego celu zaprawą. Przygotowaną powierzchnię należy zagruntować w celu wyrównania chłonności i zwiększenia przyczepności. W tym celu stosujemy grunt polimerowy głębokopenetrujący i szybkoschnący ACRYL-PUTZ GR 43 GRUNT PRO
Jak stosować gładź szpachlową zewnętrzną?
Stosując gładź zewnętrzną należy pamiętać, że należy przygotować ją do pracy zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Przewidzianą do zużycia ilość suchej masy szpachlowej ACYL PUTZ FASADA FD 12ACYL PUTZ FASADA FD 12ACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online należy wsypać do pojemnika z wodą w ilości około 1 kg suchej masy na 0,3 l wody ciągle mieszając. Następnie zawartość pojemnika starannie wymieszać, najlepiej przy pomocy wiertarki z mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej, łatwej do nakładania masy bez grudek. Gotową masę należy po upływie ok. 10 minut ponownie zamieszać. Zarobiona masa szpachlowa przydatna jest do stosowania przez ok. 2-3 godz. Sposób aplikacji gładzi jest bardzo prosty. Nakładamy ją przy pomocy szpachelki nierdzewnej. Pojedyncze warstwy mogą mieć grubość od 3mm do nawet 3mm.
Szlifowanie powierzchni i gruntowanie
Wykończenie szpachlowanej powierzchni polega na wyrównaniu jej poprzez szlifowanie papierem ściernym lub siatką. W celu wyrównania chłonności i zwiększenia przyczepności przed ewentualnym malowaniem fasady należy zastosować środek gruntujący - ACRYL-PYTZ GR43 GRUNT PRO