Narzędzia do szlifowania i malowania gładzi
Nawet najlepsza gładź, jeśli jest nieodpowiednio położona lub pomalowana, nie zapewni nam idealnie gładkich ścian. Do szybkiej i efektywnej pracy zawsze potrzebne są dobrze dobrane narzędzia. W tym poradniku podpowiemy, czym się kierować przy wyborze narzędzi do szlifowania i malowania gładzi.
Czym szlifować gładź?
Szlifowanie gładzi to najważniejszy etap na drodze do idealnie gładkich ścian. Jeśli mamy taką możliwość, do szlifowania warto wypożyczyć specjalną szlifierkę elektryczną, tzw. „żyrafę”. Można ją podłączyć do przemysłowego odkurzacza i wówczas szlifowanie nie dość, że zajmie dużo mniej czasu, to jeszcze odkurzacz odprowadzi dużą część pyłu. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca będzie wykonana szybko, efektywnie i bez bałaganu.
Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na szlifowanie ręczne, wybór narzędzi powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej pacy. Najczęściej spotykane na polskim rynku szerokości pac to 80 lub 105 mm. O ile siatkę na obie pace dostaniemy bez problemu, to papier ścierny na pacę 80 mm może być trudniej dostępny lub droższy. Jeśli skrupulatnie liczymy wszystkie wydatki na remont, zamiast pojedynczych gotowych arkuszy papieru można rozważyć kupno kilku-kilkunastometrowej rolki – przy dużej powierzchni takie rozwiązanie będzie na pewno opłacalne.
Papier ścierny czy siatka?
Decyzja o wyborze siatki lub papieru jest w zasadzie kwestią upodobań szlifującego. Zasadnicza różnica między jednym a drugim polega na tym, że papier, przez swoją strukturę i właściwości, szybciej się zużywa. „Zapycha” się powstającym podczas szlifowania pyłem i częściej niż siatkę – którą można zwyczajnie „przedmuchać” – trzeba go wymieniać. Siatka zazwyczaj (oprócz tej montowanej na rzepy) jest także dwustronna – po stępieniu się jednej strony, wystarczy ją przełożyć na drugą.
Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest siatka lub papier, to nie jest to aż tak istotna kwestia. Większość papierów ściernych wykonana jest z tego samego materiału, brązowego elektrokorundu, a kolor jest tylko kwestią producenta. Przy wyborze należy się więc kierować raczej granulacją, rozmiarem, ceną i zaufaniem do konkretnej marki, a nie kolorem. Mitem jest, że np. żółty lub biały papier ścierny szlifuje lepiej niż brązowy.
W przypadku siatek ściernych kolor zazwyczaj rzeczywiście wskazuje na użytą technologię. Czarne siatki ścierne wykonane są z węglika krzemu, który jest znacznie ostrzejszy od elektrokorundu. Dzięki temu szlifowanie jest szybsze i daje lepszy efekt. Niestety czarne siatki są dość sztywne, więc lepiej się sprawdzą przy szlifowaniu twardych gładzi. Za to do szlifowania ostatniej warstwy gładzi idealnie nadają się siatki ścierne z białego (szlachetnego) elektrokorundu, lecz bardzo miękkie i elastyczne.
Jaki papier do szlifowania gładzi? Jaka siatka do szlifowania gładzi?
Granulację papieru ściernego i siatki dostosowujemy do rodzaju użytej gładzi i do tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Najczęściej zaczyna się od grubszej ziarnistości, np. 100, i stopniowo zmienia na papier delikatniejszy. Ostatnią warstwę szlifuje się – w zależności od twardości gładzi – granulacją 200 lub nawet 220. Ważne, aby nie szlifować papierem o granulacji 200 bezpośrednio po granulacji 100 – drobny papier może nie poradzić sobie z rysami i nierównościami pozostawionymi przez dużo grubszy papier.
Jaki wałek do malowania świeżo położonej gładzi?
Przed malowaniem nowo położoną gładź należy bezwzględnie zagruntować. Natomiast sam wałek należy raczej dobierać do rodzaju farby, którą zdecydowaliśmy się pokryć powierzchnię – sama w sobie gładź nie ma w tej kwestii specjalnych wymagań.