W pomieszczeniu takim jak łazienka zabudowa rury biegnącej na widoku może okazać się bardzo dobrym pomysłem – zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i funkcjonalności wnętrza. Co jest potrzebne do obudowy rur łazienkowych i jak należy to zrobić?
- dlaczego zabudowa rur w małej łazience to dobry pomysł,
- co jest potrzebne do zabudowy rury w łazience,
- jak obudować rury.
Wystrój łazienki, w której elementy instalacji nie są w żaden sposób zamaskowane, pozostawia wiele do życzenia – dotyczy to nie tylko małego, ale też dużego wnętrza. Dlatego przystępując do urządzania pomieszczenia lub jego generalnego remontu, warto zaplanować wykonanie zabudowy rur, którą następnie będzie można wykończyć w taki sposób, by nie wyróżniała się na tle aranżacji.
Warto przy tym pamiętać, że estetyczny wygląd pomieszczenia nie jest jedyną korzyścią, jaka płynie z zabudowy rur poziomych bądź pionowych. Konstrukcje maskujące wybrane elementy stworzą dodatkową przestrzeń, którą wykorzystamy w roli półek na łazienkowe akcesoria. Zabudowa wykonana w pionie wyznaczy natomiast przestrzeń na uchwyty czy wieszaki, a w obudowie biegnącej pod sufitem można zamontować punktowe oświetlenie.
Jak ukryć rury w małej łazience? Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy z regipsu, który wykorzystywany jest powszechnie również do zabudowy wanny – więcej na ten temat piszemy w tekście Obudowa wanny narożnej płytą gipsową – instrukcja krok po kroku. Do wykonania takiej konstrukcji potrzebne są:
- impregnowane płyty kartonowo-gipsowe,
- profile metalowe UD oraz CD,
- mocowania do profili i płyt g-k,
- narożniki aluminiowe,
- grunt, np. ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO,
- masa do spoinowania, np. ACRYL-PUTZ® MS 30,
Zabudowa rur poziomych znajdujących się przy posadzce najczęściej będzie pokrywana ceramiką, dlatego po zagruntowaniu i zaspoinowaniu nie trzeba jej dodatkowo szpachlować w całości. Jeśli jednak wykonane obudowy będą wykończone farbą, przed malowaniem należy zaszpachlować je całopowierzchniowo, np. gotową gładzią ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ.
Jak obudować rury? Zabudowa rur w narożniku płytami g-k wymaga wykonania następujących czynności:
- wyznaczenie miejsc montażu profili przyściennych i podłogowych,
- wykonanie stelaża: przykręcenie profili do ścian i podłogi, a następnie zamocowanie profilu głównego, wyznaczającego zewnętrzną krawędź obudowy,
- docięcie płyt g-k i dokręcenie ich blachowkrętami do stelaża,
- wycięcie w obudowie otworu rewizyjnego, a także otworów wentylacyjnych, jeśli obudowujemy rurę gazową (Wycinanie otworów w płytach kartonowo-gipsowych – poradnik krok po kroku),
- zagruntowanie i zaszpachlowanie spoin oraz wkrętów,
- montaż aluminiowego narożnika na zewnętrznej krawędzi zabudowy,
- ponowne zagruntowanie całej obudowy i położenie gładzi lub wykończenie płytkami.
Wykorzystanie płyt g-k to tradycyjny sposób na zabudowę rur w toalecie, łazience, a także innych wnętrzach. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również inna metoda zamaskowania nieestetycznych przewodów, która nie wymaga przygotowania rusztu. Zabudowa rur bez stelaży jest możliwa dzięki specjalnym kątownikom wykonanym ze styroduru – takie gotowe elementy montuje się przy użyciu pianki montażowej.
Zabudowa rur w łazience lub toalecie nie jest skomplikowana, a pozwala znacznie podnieść walory wizualne wnętrza. Prawidłowo wykonana oraz wykończona zapewni bezproblemowy dostęp do instalacji czy zaworów, a jednocześnie pozostanie trwała i niewrażliwa na warunki panujące w łazience.