Wycinanie otworów w płytach kartonowo-gipsowych – poradnik krok po kroku
Wycinanie otworów w płytach kartonowo-gipsowych jest czynnością umożliwiającą zainstalowanie w suchej zabudowie oświetlenia oraz elementów instalacji elektrycznej. Jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne do wykonania otworów w regipsie i jak robić to prawidłowo?
Z tego artykułu dowiesz się:
- co jest potrzebne do wycinania otworów w płytach kartonowo-gipsowych,
- jak zrobić otwór w suficie podwieszanym,
- jak rozprowadzić instalację elektryczną w zabudowie z regispu.
Co jest potrzebne do wycinania otworów w płytach kartonowo-gipsowych?
Płyty kartonowo-gipsowe są materiałem prostym w obróbce, a wykonywanie w nich otworów nie jest skomplikowane, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem. Oto lista akcesoriów, które przydadzą się podczas wykonywania otworów w regipsach:
- miarka i ołówek – potrzebne do wyznaczania miejsc wykonywania otworów,
- wiertarka i otwornica do karton-gipsu, które umożliwiają wykonywanie szybkich, czystych cięć,
- cyrkiel do karton-gipsu z ostrzem, dzięki któremu można wykonać precyzyjne otwory o różnej średnicy,
- piła otwornica do ręcznego wycinania otworów – zwykle używa się jej w połączeniu ze zwykłym cyrklem służącym do odrysowania na płycie okręgu,
- przydatna może być także wyrzynarka elektryczna.
Do wykonania otworów w regipsie będą potrzebne tylko niektóre z wymienionych sprzętów, co zależy od preferowanej przez wykonawcę metody. Można zdecydować się na wykonywanie otworów otwornicą, cyrklem z ostrzem bądź piłą – pierwsze dwie techniki pozwalają uzyskać równie krawędzie otworów i wymagają znacznie mniej czasu oraz wysiłku niż ręcznie wykonywanie otworów piłą.
Jak zrobić otwór w suficie podwieszanym?
Sufity podwieszane z regipsu dają ogromne możliwości montażu różnego rodzaju oświetlenia. Do najchętniej wybieranych rozwiązań należą oczka halogenowe, wymagające przygotowania precyzyjnych otworów. Oto instrukcja ich wykonania:
- wyznaczamy miejsca montażu poszczególnych opraw i zaznaczamy centralne punkty każdego otworu,
- określamy średnicę otworów – zwykle jest ona podana w instrukcji montażu lampek. Jeśli jednak producent nie podaje takiej informacji, średnicę halogenu trzeba zmierzyć samodzielnie,
- wykonujemy otwory w płycie g-k wybraną metodą: wiertarką z otwornicą o odpowiedniej średnicy, cyrklem lub piłą otwornicą.
Gdy wykonamy powyższe czynności, pozostaje już tylko przeciągnięcie przez otwory przewodów elektrycznych, podłączenie do zasilania halogenów oraz ich montaż.
Uwaga!
Wycinanie otworów pod halogeny powinno zostać poprzedzone dokładnymi pomiarami. Trzeba uważać szczególnie na to, by wykonany otwór nie był zbyt duży, ponieważ taki błąd można naprawić tylko poprzez wymianę całej płyty na nową. Próby zmniejszania średnicy otworu gipsem najprawdopodobniej skończą się kruszeniem wypełnienia oraz wypadnięciem oprawy.
Jak rozprowadzić instalację elektryczną w zabudowie z regipsu?
Instalacja elektryczna w płytach gipsowych obejmuje nie tylko punkty świetlne, ale także włączniki światła czy kontakty znajdujące się w ścianach. Technika wycinania otworów jest w tym wypadku taka sama, jak podczas montażu halogenów: niezbędne są pomiary określające położenie otworów i określenie ich średnicy, tak by odpowiadały średnicy puszek elektrycznych.
Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych wypadkach otwory na puszki elektryczne będzie można wykonać tylko ręcznie, przy użyciu piły lub ewentualnie nożyka. Dzieje się tak w sytuacji, gdy mocujemy puszki podwójne lub potrójne, które nie mają okrągłego kształtu – cyrkiel do wycinania otworów w płytach g-k czy otwornica nie zdadzą wtedy egzaminu.
Do wycinania otworów w płytach kartonowo-gipsowych potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni sprzęt. Precyzyjne pomiary zmniejszają natomiast ryzyko popełnienia błędu, pozwalając na sprawne wykonanie wszelkich prac montażowych.