Problem słabej izolacyjności akustycznej ścian wewnętrznych pojawia się szczególnie w budownictwie wielorodzinnym. Wyciszenie ścian w mieszkaniu staje się wtedy priorytetem domowników, którzy chcą ograniczyć natężenie uciążliwych dźwięków dobiegających z sąsiednich lokali lub pomieszczeń. Jak i czym można wykonać wyciszenie ścian?
- czy możliwe jest wyciszenie ścian w bloku,
- skuteczne wyciszenie ścian karton-gipsem – na kleju czy na stelażu,
- jak wykonać wyciszanie ścian karton-gipsem.
Słaba akustyka ścian wewnętrznych to zjawisko często spotykane, które dotyczy zarówno ścian nośnych, jak i działowych. Hałasy dobiegające z innego pokoju lub wnętrz należących do sąsiadów można jednak w znacznym stopniu ograniczyć – trzeba w tym celu zastosować odpowiednie materiały do izolacji pomieszczeń.
Jest kilka możliwości na poprawę akustyki ścian między mieszkaniami lub poszczególnymi pomieszczeniami. Na rynku dostępne są np. tynki akustyczne, specjalne płyty akustyczne z tektury i piasku kwarcowego, dekoracyjne panele akustyczne czy płyty z korka. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są jednak płyty kartonowo-gipsowe – w przypadku wyciszania ścian już istniejących służą do wykonywania tzw. przedścianek, a także stanowią optymalne rozwiązanie podczas budowy lekkich ścian działowych (temat ten szerzej opisujemy tutaj: Sposoby dzielenia pomieszczeń ściankami działowymi z płyt g-k).
Płyty kartonowo-gipsowe można zamocować do istniejącej ściany na odpowiedni klej gipsowy, np. ACRYL-PUTZ® KG 31. Nakłada się go plackami na płytę, po czym przykłada ją do ściany i dociska. To prosty sposób na wyrównanie krzywych ścian, jednak podczas wyciszania ścian wewnętrznych raczej niestosowany – wyjątkiem jest sytuacja, gdy do poprawienia izolacyjności akustycznej używamy specjalnych płyt zespolonych z materiałem izolacyjnym. Wtedy również mocuje się je na klej.
Rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne wyciszanie ścian jest natomiast mocowanie płyt g-k na stelażu wykonanym ze stalowych profili. Metoda ta, choć w pewnym stopniu wpływa na zmniejszenie w pomieszczeniach dostępnej przestrzeni, umożliwia zastosowanie warstwy materiału izolacyjnego, co znacznie poprawia akustykę ścian z g-k.
O tym, jaką ostatecznie izolacyjność akustyczną uda się osiągnąć dzięki regipsom, decydują zastosowane do wykonania zabudowy materiały. Nie bez znaczenia pozostaje grubość profili, grubość warstwy izolacyjnej czy liczba warstw samego poszycia – w tej roli dobrze sprawdzają się akustyczne płyty g-k, które od zwykłych regipsów odróżniają się podwyższoną izolacyjnością akustyczną.
Wyciszenie ścian z karton-gipsu należy wykonać, pamiętając o następujących kwestiach:
- prawidłowy dobór profili do wykonania rusztu – ich standardowa szerokość to 50 mm, ale zaleca się stosować profile o szerokości minimum 70 mm, co pozwoli wypełnić przestrzeń grubszą warstwą izolacji. Można także zdecydować się na podwójny stelaż,
- podklejenie profili taśmą akustyczną przed montażem, co wykluczy ryzyko przenoszenia się dźwięków z innych przegród konstrukcyjnych budynku,
- zastosowanie wełny mineralnej, z której najczęściej wykonuje się izolacje akustyczne ścian działowych oraz przedścianek i która zapewnia lepsze wyciszenie niż styropian. Należy wypełnić nią przestrzenie pomiędzy przytwierdzonymi do ściany profilami,
- przymocowanie płyt kartonowo-gipsowych do profili, tak by nie stykały się z sufitem ani podłogą. Dla podniesienia izolacyjności o kilka decybeli warto zastosować dwie warstwy płyt,
- szpachlowanie łączeń – najlepiej sięgnąć w tym celu po masę do spoinowania ACRYL-PUTZ® MS 30, dzięki której można zrezygnować z użycia taśmy zbrojącej.
Wyciszanie ścian nie należy do prac skomplikowanych, jednak trzeba pamiętać, że efekt będzie zadowalający tylko wtedy, gdy podczas budowy przedścianki lub ściany działowej nie zostanie zaniedbany żaden szczegół. Brak zastosowania taśmy izolacyjnej lub wełny, złe zaizolowanie puszek elektrycznych czy niedokładne spoinowanie mogą pogarszać wskaźnik izolacyjności akustycznej ścian i nie przynieść oczekiwanego efektu.