Nakładanie gładzi szpachlowej na tynk - porady eksperta
Aplikacja gładzi gipsowej na tynk cementowo wapienny czy gipsowy to jeden ze skutecznych sposobów na idealnie gładkie ściany. Jest to także rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne niż nakładanie gładzi na goły mur. Gładź szpachlowa na tynk – jak to zrobić?
Przygotowanie powierzchni
Jeśli gładź gipsowa będzie kładziona na stary tynk, ściana musi być odpowiednio przygotowana. Bezwzględnie należy usunąć, za pomocą drucianej szczotki, szpachelki lub specjalnego preparatu, stare powłoki malarskie. Następnie, za pomocą np. elastycznej masy naprawczej z dodatkiem włókna szklanego ACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online, należy wypełnić wszystkie rysy, ubytki, pęknięcia. Następnie powierzchnię koniecznie należy zagruntować. Gruntowanie poprawia przyczepność podłoża, wyrównuje jego chłonność, a w przypadku starych tynków poprawia ich stan. Jeżeli gładź gipsowa będzie nakładana na nowe tynki, wystarczy użyć głębokopenetrującego i szybkoschnącego gruntu ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Ten preparat głęboko wnika w strukturę tynku i wiąże jego luźne elementy. Na tak przygotowaną powierzchnię można dopiero nakładać masę szpachlową.
Przygotowanie gładzi szpachlowej
Wybierając gładź szpachlową, możemy zdecydować się na jedną z dwóch wersji: gładź sypką lub gładź gotową. Jeśli wybierzemy gładź gotową, pomijamy etap jej przygotowania – zazwyczaj wystarczy ją dokładnie wymieszać i jest ona gotowa do użycia. Jednak jeśli kupiliśmy gładź sypką, musimy ją rozrobić.
Najważniejsze aby przestrzegać zalecań producenta odnośnie czasu zarabiania i przygotowania masy zawartych na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Gładź rozrabiamy stopniowo, niewielkimi porcjami.
Nakładanie gładzi
Gładź nakładamy na ściany i sufit za pomocą natrysku hydrodynamicznego, szpachelki lub stalowej pacy. Pracę zawsze zaczynamy od sufitu, najlepiej od okna w stronę drzwi. Warto pamiętać, że aplikacja gładzi powinna zawsze być przeprowadzona w odpowiedniej temperaturze i przy odpowiedniej wilgotności pomieszczenia – te wartości można sprawdzić w karcie technicznej produktu.
Gładź nakładamy zazwyczaj w kilku warstwach, których grubość powinna wynosić – w zależności od rodzaju gładzi – od 1 do 3 mm. Kolejną warstwę gładzi aplikujemy po wyschnięciu poprzedniej, chyba że producent dopuszcza aplikację metodą „mokre na mokre”. Ta technika polega na nakładaniu kolejnej warstwy przed całkowitym wyschnięciem poprzedniej (ok. 75% powierzchni powinno być suche w dotyku).
Szlifowanie gładzi
Większość gładzi wymaga po wysuszeniu dokładnego szlifowanie – ręcznie za pomocą siatki czy papieru ściernego lub za pomocą szlifierki mechanicznej potocznie zwanej „żyrafą”. Szlifowanie ręczne jest dużo bardziej pracochłonne i nie ma wówczas możliwości odprowadzenia powstającego podczas pracy pyłu, jednak przy małych powierzchniach to najczęściej najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. W zależności od wybranej gładzi, musimy szlifować „na sucho” lub „na mokro” – bezpyłowo. Beż względu na sposób szlifowania, ten etap prac jest bardzo ważny w całym procesie gładzenia ścian, ponieważ znacząco wpływa na efekt końcowy. Pomocnym jest zastosowanie bocznego światła podczas szlifowania.
Ostateczne gruntowanie
Suchą i wyszlifowaną powierzchnię przed malowaniem wystarczy już tylko zagruntować odpowiednim środkiem, np. ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Tego typu produkty zastosowane na gładzi najlepiej nanieść wałkiem lub poprzez natrysk. W związku z tym, że tego typu grunt ma konsystencje wody, nakładanie go pędzlem, szczególnie twardym spowoduje rysy na wcześniej wygładzonej powierzchni.