Gładź polimerowa pozwoli Ci uzyskać efekt idealnie gładkich ścian i przygotować podłoże do malowania farbami nawierzchniowymi. Aby jednak aplikacja gładzi, a później farb, była efektywna, ścianę należy zagruntować. Sprawdź, dlaczego gruntowanie jest tak istotne i jak je wykonać.
- jakie zastosowanie ma gładź polimerowa,
- czemu służy gruntowanie gładzi polimerowej i innych powierzchni,
- jak przygotować i zagruntować ścianę przed nałożeniem gładzi,
- jak nakładać gładź polimerową,
- czy gruntowanie gładzi polimerowej przed malowaniem jest konieczne.
Gładź polimerowa służy do finalnego wygładzania ścian i sufitów we wnętrzach budynków oraz do wyrównywania niewielkich nierówności (także na powierzchniach z płyt gipsowo-kartonowych). Przy jej pomocy wygładzisz chropowaty tynk, ale nie usuniesz usterek w ścianach czy sufitach, nie wypełnisz dziur, a także nie wyrównasz narożników i nie zespoisz płyt g-k. Gładź polimerowa pozwoli Ci natomiast uzyskać idealnie gładkie ściany i sufity, na których farby będą prezentowały się doskonale.
Gładź polimerowa charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i elastycznością – na tym polu wygrywa np. z gładzią gipsową. Jest też od niej bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, dlatego może być stosowana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach.
Grunt stabilizuje i wzmacnia podłoże – wnika w ścianę czy sufit, wypełnia najdrobniejsze ubytki, wiąże luźne kruszywa i sprawia, że podłoże przestaje być chłonne. Zwiększa przyczepność nakładanych później produktów, zapewnia prawidłowe wysychanie gładzi czy farby i ułatwia ich aplikację. Brak gruntu wiąże się z ryzykiem nierównomiernego i nieefektywnego gładzenia czy malowania, a także ze spadkiem wydajności użytych materiałów.
Przygotowanie i gruntowanie ściany przed nałożeniem gładzi polimerowej Przed nałożeniem gładzi polimerowej należy dobrze przygotować podłoże. Musi być ono równe, bez dziur, pęknięć, rys, zgrubień czy zanieczyszczeń. Przygotuj powierzchnię w następujący sposób:
1. Oczyść ścianę z luźnych fragmentów zapraw, powłok malarskich czy tynkarskich – możesz zrobić to przy użyciu metalowej szpachelki.
2. Wypełnij wszelkie ubytki – rysy, dziury czy pęknięcia na ścianach, sufitach i w narożnikach. Ubytki możesz zaszpachlować np. masą naprawczą czy gipsem szpachlowym.
3. Jeśli wypełnione ubytki lub cała ściana tego wymagają, przeszlifuj powierzchnię. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podłoże jest równe.
4. Odpyl i wyczyść podłoże – pozbądź się kurzu, pyłu i większych zabrudzeń. Możesz użyć do tego odkurzacza oraz wilgotnej szmatki.
5. Przejdź do gruntowania powierzchni preparatem gruntującym – nałóż go równomiernie wałkiem lub dużym pędzlem, a potem pozostaw ścianę do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowane powierzchnie możesz wyrównać gładzią polimerową.
Gładź możesz nałożyć standardową metodą z użyciem szerokiej szpachli lub zdecydować się na aplikację gładzi polimerowej wałkiem, np. z nylonowymi włóknami. Aby wyrównać ścianę, postępuj zgodnie z instrukcją:
1. Wymieszaj gładź przed pierwszym użyciem a następnie zamocz wałek w gładzi i nanoś masę na powierzchnię ściany w sposób podobny do nakładania farb.
2. Nierówności i nadmiar gładzi ściągnij pewnymi ruchami szeroką pacą z cienkim i sprężystym ostrzem. Musisz to zrobić przed upływem kilku minut od nałożenia masy. Możesz ściągać gładź z góry do dołu, po łukach, na boki lub od dołu.
3. Po wygładzeniu ściany poczekaj około 2 godziny (czas ten może być różny w zależności od produktu, jakiego użyjesz, temperatury powietrza we wnętrzu i zaleceń producenta), a potem nałóż kolejną warstwę gładzi. Nie musisz czekać, aż pierwsza warstwa całkowicie wyschnie, ale ważne jest, by gładź wstępnie się zawiązała. Materiał nie powinien kleić się w dotyku. Druga warstwa gładzi powinna być cieńsza od pierwszej. Nakładanie gładzi polimerowej na mokro pozwala znacznie skrócić czas pracy.
4. Gdy ostatnia warstwa gładzi będzie sucha, przejdź do finalnej obróbki. Najczęściej producent zaleca spryskać powierzchnię ściany wodą i pacą zakończoną gąbką zatrzeć powierzchnię okrężnymi ruchami. Ważne, by ściana była równa i nie było na niej żadnych widocznych zacieków czy nierówności. Jest to jedna z form obróbki, kolejną jest szlifowanie, jednak ta metoda wiąże się z powstaniem dużej ilości pyłu.
Zanim przejdziesz do gruntowania i malowania ściany, upewnij się, że podłoże jest całkowicie suche.
Zanim przejdziesz do ostatecznego malowania ściany, musisz ją zagruntować – zwłaszcza wtedy, gdy ściana była szlifowana, a nie wygładzana na mokro gąbką. Jeśli pominiesz ten etap, malowanie może być nieefektywne, a wydajność farby nawierzchniowej spadnie. Warto więc wybrać dobry preparat gruntujący.