Gładź gipsowa czy polimerowa?
Postęp techniczny nie omija branży budowlanej. Znana i chętnie wykorzystywana od wielu lat gipsowa gładź szpachlowa zyskała konkurencję w postaci gładzi polimerowej. Jednak czy oby na pewno jest to „konkurencja”, czy raczej produkt o podobnym przeznaczeniu, ale jednak odrobinę innych właściwościach?
Gładź szpachlowa – ogólne zastosowania
Gładź, bez względu na jej rodzaj, przeznaczona jest do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej, decydującej o ostatecznej gładkości i wyglądzie powierzchni. Służy przede wszystkim do wygładzania niewielkich nierówności ścian lub jako warstwa wykończeniowa chropowatych tynków.
Gładź gipsowa – kiedy stosować, kiedy nie?
Powstaje z drobno zmielonego gipsu naturalnego lub syntetycznego. Ta z gipsu naturalnego jest bielsza i dłużej wiąże; ta z syntetycznego ma z kolei większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gładzi gipsowych lepiej nie układać w pomieszczeniach o znacznie podwyższonej wilgotności, czyli w pralniach i suszarniach. Ze względu na swoją chłonność mogą się tam oddzielać od podłoża i pękać. Gips powoduje też korozję stali, więc stalowe elementy muszą być albo zabezpieczone przed rdzewieniem, albo odizolowane od gładzi. Ułożoną gładź zazwyczaj należy jeszcze przeszlifować.
Gładź szpachlowa 2 W 1 START + FINISZ ACRYL-PUTZ® ST10 STARTGładź szpachlowa 2 W 1 START + FINISZ ACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online posiada specjalne wypełniacze mikrocząsteczkowe, dzięki którym produkt ma zwiększoną przyczepność do podłoży. Ta gładź nie wykazuje skurczu, wysycha w krótkim czasie, nie pęka nawet w grubych warstwach (do 3 cm – przy pojedynczych ubytkach) oraz łatwo się szlifuje. Receptury gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online oparte są na wypełniaczach mikrocząsteczkowych – ich średnica to zaledwie 63 mikrometry. Dzięki temu gładź bardzo dokładnie wypełnia rysy i pęknięcia, a także tworzy idealnie gładką płaszczyznę, gotową do malowania. Polecana jest do prac wykończeniowych i remontowych wewnątrz pomieszczeń, a szczególnie do całopowierzchniowego wygładzania ścian i sufitów, spoinowania płyt g/k z taśmą zbrojącą, niwelowania dużych chropowatości, nierówności i pęknięć na powierzchni tynków, płyt drewnianych, materiałów drewnopochodnych oraz do wyrównywania podłoży z cegły i betonu.Gładzie polimerowe – kiedy będą lepsze od gładzi gipsowej?
Gładzie polimerowe produkowane są na bazie drobno zmielonych wypełniaczy naturalnych jak np. mączka dolomitowa lub węglanowa. Spoiwem w takim materiale jest polimer w postaci wodnej dyspersji i najczęściej jest to pochodna kwasu akrylowego. Swoje właściwości użytkowe gładzie polimerowe uzyskują dopiero podczas wysychania – nałożona warstwa utwardza się, tworząc bardzo cienką warstwę.
Gładzie polimerowe, np. gotowa do użycia gładź ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online, szczególnie dobrze spełniają swoją rolę, gdy powierzchnie ścian lub sufitów nie wymagają wyrównywania, a jedynie wygładzanie i dla uzyskania optymalnego efektu wystarczy zastosować gładź o grubości warstwy poniżej 1 mm. Polimerowa gładź szpachlowa nadaje się także idealnie do finiszowego szpachlowania, jeśli zachodzi konieczność nakładania kilku warstw materiału. W cienkiej, ostatecznej warstwie uzyskuje ona optymalną przyczepność do poprzedniej warstwy materiału. Jednocześnie, gładzie polimerowe cechuje bardzo dobra przyczepność do farb, zwłaszcza tych klasycznych emulsyjnych. Szlifowanie gładzi polimerowych jest konieczne, ale na szczęście łatwe i szybkie.
Gładzie polimerowe są wręcz niezastąpione są przy szpachlowaniu maszynowym. To coraz popularniejszy, bo szybszy sposób nakładania gładzi. Ich przewaga nad gładzią gipsową w tej sytuacji polega na tym, że nie ma tu zjawiska wiązania rozmieszanego materiału w wężach – straty materiałowe są więc dużo mniejsze.
Gładzie polimerowe mają większą odporność na naprężenia lub uszkodzenia mechaniczne niż gładzie gipsowe i są od nich elastyczniejsze, więc lepiej znoszą wszelkie naprężenia i trudniej je zarysować lub wgnieść. Dlatego warto je stosować na tak zwanych podłożach trudnych – na przykład ścianach, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Są też odporne na wilgoć, więc sprawdzą się tam, gdzie lepiej nie stosować gładzi gipsowych – w łazienkach, suszarniach, a nawet kuchniach.
Idealne połączenie: gładź polimerowo – gipsowa
Tam, gdzie trudno zdecydować się na gładź polimerową lub szpachlową, świetnie sprawdzi się polimerowo – gipsowa gładź szpachlowa ACRYL-PUTZ® ST12 START PRO. Jest ona przeznaczona do przygotowywania idealnie gładkich ścian i sufitów wewnątrz budynków przed malowaniem lub tapetowaniem, a także do montażu narożników aluminiowych i spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Wzmocniona polimerami gładź gipsowa jest odporna na pękanie, a do tego przy szlifowaniu wykazuje ograniczone pylenie.
Podsumowując, gładzie gipsowe i polimerowe nie są dla siebie konkurencją – one się wzajemnie uzupełniają, zapewniając budującym tak cenioną na rynku różnorodność.