5 pomysłów na podwieszany sufit w nowoczesnej łazience
Sufit podwieszany jest chętnie wykorzystywanym elementem wystroju domowych wnętrz, np. salonów czy sypialni. Bardzo często znajdziemy również podwieszany sufit w łazienkach, szczególnie tych urządzonych w stylu nowoczesnym. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i jakie sufity podwieszane do łazienki można zbudować?
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy i dlaczego warto wykonywać podwieszane sufity w łazienkach,
- co jest potrzebne do wykonania sufitu podwieszanego w łazience,
- jak mogą wyglądać sufity podwieszane do łazienki – top 5 inspiracji
Kiedy i dlaczego warto wykonywać podwieszane sufity w łazienkach?
Sufit podwieszany daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni i dotyczy to również łazienek. Konstrukcje takie doskonale sprawdzają się w wysokich wnętrzach typowych dla kamienic, pozwalając w prosty sposób obniżyć sklepienie, a tym samym zmniejszyć jego kubaturę, która w sezonie zimowym wymaga ogrzewania. W suficie podwieszanym w łazience można również z łatwością zamontować dowolne oświetlenie, a przez to ograniczyć potrzebę mocowania dodatkowych lampek na ścianie. Podwieszana konstrukcja z karton-gipsu doskonale maskuje nie tyko przewody instalacji oświetleniowej, ale również przewody wentylacyjne. Ponadto pozwala zasłonić defekty oryginalnego podłoża, takie jak ubytki czy pęknięcia, bez konieczności przeprowadzania prac mokrych.
Trzeba też pamiętać, że sufit podwieszany w małej łazience – jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowany oraz wykończony – pozwoli optycznie ją powiększyć, natomiast w dużym wnętrzu może posłużyć do symbolicznego wydzielenia poszczególnych stref. Niestety w niektórych wnętrzach sufit podwieszany nie sprawdzi się dobrze – lepiej zrezygnować z niego w wyjątkowo niskich pomieszczeniach.
Co jest potrzebne do wykonania sufitu podwieszanego w łazience?
W przypadku sufitów podwieszanych w łazience aranżacje wnętrz mogą być naprawdę różnorodne, jednak w każdym wypadku do budowy sklepienia potrzebne są takie same materiały. Należą do nich:
- płyty kartonowo-gipsowe,
- profile przyścienne UD i profile główne CD,
- uchwyty ES,
- wkręty do montażu profili oraz przykręcania płyt,
- masa do spoinowania, np. ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online do użytku bez taśmy zbrojącej,
- gładź szpachlowa, np. ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online do ostatecznego wygładzenia powierzchni sufitu.
Uwaga!
Wybór regipsów na sufity podwieszane w łazienkach na poddaszu i na niższych kondygnacjach nie powinien być przypadkowy. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności należy stosować wyłącznie płyty kartonowo-gipsowe zaimpregnowane środkiem hydrofobowym, dzięki któremu pobierają one wilgoć w ograniczonym stopniu. Takie płyty można poznać po zielonym kolorze i oznaczeniu H2 (dawniej GKBI).
Jak mogą wyglądać sufity podwieszane do łazienki – top 5 inspiracji
Sufit podwieszany z oświetleniem w łazience nada przestrzeni nowoczesny wygląd i sprawi, że przebywanie w niej stanie się prawdziwą przyjemnością. Oto 5 pomysłów na piękny podwieszany sufit:
1. Sufit podwieszany z lustrzanym panelem – tradycyjny, prostokątny sufit podwieszany z zamontowanymi po obwodzie halogenami i centralną częścią w postaci lustrzanej maty spowoduje, że nawet mała łazienka wyda się optycznie większa.
2. Sufit ze świecącym panelem – podczas budowy podwieszanego sufitu w łazienkach odbijającą obraz folię można zastąpić szklanym panelem podświetlonym od wewnątrz. Dzięki temu niemal cały sufit stanie się źródłem światła.
3. Sufit imitujący rozgwieżdżone niebo – płyta g-k zamontowana na suficie może imitować niebo pełne gwiazd – w tym celu jeszcze przed montażem należy wywiercić w niej otwory i przeciągnąć przez nie wolne końce światłowodów podłączanych następnie do generatora.
4 Sufit wielopoziomowy – sufity podwieszane w łazienkach nie muszą być jednolite. Kilka poziomów o kanciastych lub zaokrąglonych liniach z pewnością urozmaici sklepienie, pozwalając zaakcentować różne strefy w pomieszczeniu.
5. Sufit z wyspą – wyspa stanowiąca centralny element sufitu podwieszanego będzie wyglądała szczególnie imponująco, gdy zostanie podświetlona diodami LED. Można nadać jej niemal dowolny kształt.
Podczas montażu nowoczesnego sufitu podwieszanego w łazience wentylacja, oświetlenie oraz inne instalacje mogą zostać skutecznie zamaskowane, podobnie jak wady samego sklepienia. Najważniejsze jest jednak to, że tego typu element konstrukcyjny diametralnie odmienia wnętrze, nadając mu modny wygląd. Taki sam efekt można uzyskać także w innych pomieszczeniach – polecamy artykuł 5 pomysłów na podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni.