Zastosowanie płyt g-k w kuchni jest jak najbardziej możliwe, jednak trzeba pamiętać, by właściwie je dobrać oraz wykończyć. Prawidłowy dobór materiałów i zastosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli stworzyć wiele fantazyjnych aranżacji kuchni odpornych na niesprzyjające warunki. Które płyty kartonowo-gipsowe najlepiej sprawdzą się kuchni, jak je wykończyć i do czego wykorzystać?
- jakie płyty gipsowe do kuchni wybrać,
- jak wykończyć regipsy w kuchni,
- jakie jest zastosowanie płyt g-k w kuchni.
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów regisów. Różnią się od siebie właściwościami, dzięki czemu sprawdzają się w rozmaitych warunkach oraz pomieszczeniach. W kuchni, w której poziom wilgotności często jest podwyższony, należy stosować materiały o wysokiej odporności na działanie wilgoci – standardowe płyty kartonowo-gipsowe jej nie zapewniają.
Do użytku w kuchni przeznaczone są głównie płyty gipsowe impregnowane, wyróżniające się zielonym kolorem i oznaczane skrótem GKBI bądź H. Ich rdzeń nasączony jest środkiem hydrofobowym, dzięki czemu cechują się ograniczonym wchłanianiem wilgoci (ich nasiąkliwość wynosi mniej niż 10%). Niektórzy producenci oferują ponadto specjalistyczne płyty g-k o jeszcze niższej nasiąkliwości (nawet poniżej 3%), które mogą być dodatkowo wzbogacone środkami niedopuszczającymi do rozwoju pleśni.
Płyty kartonowo-gipsowe do kuchni, również te impregnowane, zawsze wymagają wykończenia, bez względu na to, do czego je wykorzystamy – trzeba je zaspoinować, zagruntować, a jeśli będą malowane – pokryć gładzią.
Do wykonania spoin w kuchennej zabudowie z regipsu doskonale sprawdzi się ACRYL-PUTZ® MS 30, czyli masa szpachlowa do bezspoinowego łączenia płyt. Należy jednak pamiętać, że krawędzie docinanych regipsów przed jej nałożeniem trzeba sfazować i pokryć gruntem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Ten głebokopenetrujący i szybkoschnący preparat, aplikuje się także na całą powierzchnię regipsu przed wykonywaniem gładzi czy klejeniem płytek, doskonale wyrównuje chłonność podłoża oraz poprawia przyczepność stosowanych w dalszej kolejności produktów, mając pozytywny wpływ na ich trwałość.
Jeśli regipsy w kuchni będą malowane (co często ma miejsce np. w przypadku sufitów podwieszanych czy wyrównywanych ścian, o których piszemy więcej w artykule Wyrównywanie ścian przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych – krok po kroku), należy pokryć je gładzią. Wybór gładzi do kuchni również nie powinien być przypadkowy – zamiast tradycyjnej gładzi gipsowej lepszym rozwiązaniem będzie gładź polimerowa, np. gotowa ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ.
Płyty kartonowo-gipsowe do kuchni po nałożeniu gładzi należy malować wyłącznie farbami przeznaczonymi do kuchni oraz łazienek. Dzięki nim zwiększają się właściwości wodoodporne gładzi, a ściany mogą „oddychać”.
Możliwości zastosowania płyt g-k w kuchni jest bardzo dużo. Oto niektóre z nich: - wyrównywanie ścian podczas remontu, - tworzenie ścianek działowych, - budowa barku, - budowa sufitu podwieszanego (5 pomysłów na podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni), - budowa półek, - budowa regału oddzielającego aneks kuchenny od salonu, - zabudowa elementów instalacji, - przestrzenne dekoracje.
Jak widać, regipsy w pomieszczeniu kuchennym można wykorzystać na wiele sposobów. Od tego, jakie płyty gipsowe do kuchni wybierzemy oraz czy prawidłowo je wykończymy, będzie zależała trwałość konstrukcji i efekt wizualny prac. Dlatego należy wybierać wyłącznie produkty o określonych właściwościach, a także stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.