Kładzenie tynków ma na celu wyrównanie ścian i przygotowanie ich do dalszej obróbki. W ostatnich latach tynki gipsowe cieszą się coraz większą popularnością i zastępują tradycyjne, cementowo-wapienne mieszanki, jednak decydując się na nie, musisz dokonać jeszcze jednego wyboru. Tynki mokre czy suche – które sprawdzą się lepiej?
- czym się wyróżnia tynk na mokro,
- czym są suche tynki gipsowe,
- jakie tynki wybrać – mokre czy suche.
Gipsowy tynk na mokro to mieszanka składająca się ze starannie wyselekcjonowanego gipsu, kalibrowanego kruszywa, a także uszlachetniających dodatków poprawiających parametry tworzonej masy, czyli plastyfikatorów wpływających na jej elastyczność czy opóźniaczy dających możliwość wydłużenia czasu potrzebnego do związania wszystkich składników.
Popularność mokrego tynku gipsowego wynika z jego licznych zalet. Przygotowanie mieszanki o odpowiedniej gęstości nie jest trudne, a aplikacja gładzi tynkowej nie należy do skomplikowanych, dodatkowo reguluje wilgotności w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Wszystko to sprawia, że jest doskonałą alternatywą dla tynków cementowo-wapiennych. Podczas wykańczania ścian wystarczy nałożyć tylko jedną warstwę masy. Jej grubość jest niewielka, a dzięki zacieraniu tynku gipsowego na mokro można bardzo łatwo osiągnąć idealną gładkość podłoży.
Do wad tynków na mokro niektórzy zaliczają konieczność samodzielnego rozrobienia preparatu z wodą (choć coraz częściej można spotkać gotowe mokre tynki w wiaderkach), a także czas poświęcany na wykańczanie ścian tynkiem. Ten proces jednak też można usprawnić, decydując się na mokre tynki maszynowe rozprowadzane przy użyciu agregatu, jednak korzystanie z tak specjalistycznego sprzętu wymaga najczęściej zatrudnienia fachowców.
Wykańczając ściany płytami gipsowo-kartonowymi, nie musisz rozrabiać suchych mieszanek z wodą czy też czekać, aż położona na ścianę masa wyschnie. Dlatego też regips nazywany jest często suchym tynkiem gipsowym lub suchą zabudową. Wykładanie ścian płytami zamiast tradycyjnym tynkiem ma wielu zwolenników, którzy wskazują na niezaprzeczalne zalety takiego rozwiązania:
• Suche tynki gipsowe możesz zastosować na każdej ścianie, niezależnie od tego, jak bardzo jest nierówna czy nieestetyczna.
• Czas remontu przy użyciu płyt g-k jest o wiele krótszy, ponieważ nie musisz wcześniej wstępnie przygotowywać ścian, a po ich wykończeniu czekać, aż wyschną.
• Suche tynki gipsowe można mocować do ścian na różne sposoby – najpopularniejszym jest przyklejanie ich do ścian na klej gipsowy, ale można też tworzyć stelaże z profili systemowych, co przydaje się w bardziej zaawansowanych konstrukcjach.
• Uzyskanie gładkich ścian z suchym tynkiem gipsowym jest bardzo proste, nawet jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś podobnych prac remontowych.
• Aby pozbyć się szczelin pomiędzy poszczególnymi płytami g-k, wystarczy wypełnić je specjalną masą szpachlową ACRYL-PUTZ® MS30.
Przed podjęciem decyzji, co lepiej wybrać – tynki mokre czy suche – warto wiedzieć, że każde z tych rozwiązań może sprawdzić się lepiej w innych okolicznościach. Suche tynki gipsowe, choć łatwe w instalacji i pozwalające na szybkie wykonanie remontu, są w większym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także na zdarcie pokrywającej je warstwy papieru.
Gipsowy tynk na mokro jest łatwy w naprawie. W przypadku powstania ubytku wystarczy rozrobić niewielką ilość masy i uzupełnić uszkodzenia. Przy wykonaniu masy naprawczej podobnie można reperować suche tynki.
Jeśli jednak zależy Ci na czasie albo wiesz, że warunki panujące w miejscu remontu nie są odpowiednie do nakładania tynku na mokro (np. temperatura jest niższa niż 5°C), wówczas możesz zdecydować się na suchy tynk, który nie wymaga sezonowania. Jak długo schną tynki mokre? Czasami jeszcze po 2 tygodniach nie są gotowe do dalszych prac, ale wszystko zależy od temperatury i wietrzenia wnętrz. Z kolei w przypadku płyt g-k wystarczy zaczekać, aż wyschnie klej, na którym są mocowane, co nie zajmuje zazwyczaj więcej niż 24h.
Jakie tynki wybrać? Odpowiedź jest niejednoznaczna, ponieważ zanim podejmiesz decyzję, koniecznie rozważ wszystkie za i przeciw oraz zapoznaj się z warunkami, w jakich przyjdzie Ci przeprowadzać remont.