Szpachlowanie wkrętów płyt g-k jest jednym z niezbędnych etapów wykańczania ścianek oraz sufitów z regipsu. Pozwala na uzyskanie gładkiego i równego podłoża, które w następnej kolejności można wykończyć farbą lub tapetą. W którym momencie należy je wykonać, jak zrobić to prawidłowo oraz jakich produktów użyć?
- czy szpachlować całe płyty g-k, czy tylko spoiny,
- jakie są etapy szpachlowania płyt g-k,
- jak szpachlować wkręty w płytach g-k.
Suche tynki mają to do siebie, że są idealnie gładkie i równe – dzięki temu po montażu, wypełnieniu spoin oraz zamaskowaniu wkrętów nadają się od razu do dalszych prac wykończeniowych, np. malowania czy tapetowania. W praktyce szpachlowanie całych powierzchni wyłożonych regipsami nie jest więc konieczne, ale zdarza się, że wielu inwestorów się na nie decyduje.
Położenie gładzi na całe płyty g-k pozwala uzyskać perfekcyjnie gładkie i równe wykończenie. Co więcej, daje gwarancję, że w przypadku malowania ścian wypełnione masą szpachlową spoiny nie będą odznaczały się pod warstwą farby – a jest to możliwe, jeśli połączenia między płytami nie zostaną precyzyjnie oraz wystarczająco szeroko wygładzone lub jeśli inwestor nie zdecydował się na zastosowanie farby podkładowej, której zadaniem jest zniwelowanie tego typu różnić.
Można wyróżnić kilka obowiązkowych etapów szpachlowania płyt g-k. Są to:
- gruntowanie spoin (szerzej o gruntach piszemy w tekście Grunty polimerowe – właściwości i zastosowanie),
- szpachlowanie połączeń między płytami g-k,
- montaż narożników aluminiowych i ich szpachlowanie,
- szpachlowanie wkrętów,
- ponowne gruntowanie i szpachlowanie całych ścian.
Trzeba pamiętać, że przed przystąpieniem do pracy każdą docinaną krawędź płyty g-k należy sfazować (czyli ściąć pod kątem), a dopiero następnie zagruntować, np. głębokopenetrującym i szybkoschnącym gruntem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO – obie czynności poprawią przyczepność masy szpachlowej do brzegów płyt, a tym samym zwiększą odporność spoin na pękanie.
Do szpachlowania spoin, a także montażu i maskowania narożników aluminiowych, należy wykorzystać odpowiednią masę szpachlową. Doskonale sprawdzi się w tym celu ACRYL-PUTZ® MS 30, czyli nowoczesna masa umożliwiająca beztaśmowe spoinowanie regipsów, której użycie pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na montaż taśm zbrojących. Jeśli planujemy nakładać gładź na całe ściany, do jej aplikacji można przystąpić po wyschnięciu spoin oraz ponownym zagruntowaniu podłoża. Idealnym produktem będzie w tym przypadku ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ – gotowa gładź wykończeniowa o doskonałej wytrzymałości i śnieżnobiałym kolorze.
Szpachlowanie wkrętów przeprowadza się zwykle wraz z wypełnianiem spoin lub tuż po nim, ale zawsze przed nakładaniem gładzi na całe ściany – jest to czynność prosta i jednocześnie niezbędna, by uzyskać gładkie wykończenie ścian lub sufitu. Należy jednak pamiętać, że szpachlowanie wkrętów w płytach g-k będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostaną one odpowiednio przykręcone – ich łebki nie mogą wystawać ponad powierzchnię karton-gipsu.
Do szpachlowania wkrętów g-k można z powodzeniem użyć tej samej masy, którą wykorzystujemy do spoinowania, czyli ACRYL-PUTZ® MS 30. Trzeba pamiętać, że aby wypełnienia były idealnie gładkie za każdym razem miejsca montażu wkrętów należy wygładzać coraz szerszą szpachelką (ta sama zasada obowiązuje podczas spoinowania łączeń płyt).
Szpachlowanie wkrętów stanowi jeden z etapów szpachlowania płyt g-k, którego nie można pominąć podczas wykańczania regipsów. Jeśli wybierzemy sprawdzony produkt i użyjemy go zgodnie z zaleceniami producenta, prace przebiegną sprawnie, a efekt estetyczny będzie w pełni satysfakcjonujący.