Stelaż pod płyty gipsowe – najczęstsze błędy montażowe
Stelaż pod zabudowę g-k to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i funkcjonalne. Aby jednak ściana z karton-gipsu spełniała swoje funkcje, była estetyczne i dobrze wygłuszała pomieszczenia, należy wystrzegać się często powtarzanych błędów. Sprawdź, jak zrobić stelaż pod płyty g-k, by budowa przebiegła sprawnie, a przegroda była wykonana poprawnie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak dobrać profile do stelażu g-k,
- jakiej długości powinny być profile CW,
- jaki powinien być rozstaw profili CW,
- jak rozstawić kołki do stelażu pod zabudowę g-k,
- czym skutkuje brak wypełnienia ścian,
- po co używać taśmy akustycznej do wykonania stelażu pod płyty g-k.
Stelaż pod płyty g-k na nieodpowiednio dobranych profilach
Profile w stelażu pod płyty g-k powinny być dobrane pod kątem typu pomieszczenia i rodzaju ścian. Są one wykonane z ocynkowanych ogniowo profili stalowych. Warstwa cynku ma zwykle od 100 do 275 g/m². Warto jednak wiedzieć, że profile z cienka warstwa cynku nie sprawdzą się w pomieszczeniach takich haj łazienka, kuchnia, basen i innych wnętrzach, w których panuje wysoka wilgotność. Ponadto grubość blachy, z której wykonano profil, nie powinna być mniejsza niż 0,55 mm. Błędem jest wykorzystywanie zbyt cienkich profili – mogą one wyginać się i odkształcać pod wpływem ciężaru całej konstrukcji. Możesz natomiast postawić np. na profile z blachy karbowanej albo ryflowanej. Charakteryzują się one większą sztywnością, a co za tym idzie – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że połączenia płyt będą pękać.
Ważna jest także szerokość profili. Im wyższa jest ściana, tym szerokość profili powinna być większa. Na przykład ściana zbudowana na profilach CW/UW o szerokości 50 mm i obłożona warstwą karton-gipsu o grubości 12,5 mm, może być montowana w domach jednorodzinnych. Wysokość takiej ściany nie powinna przekraczać 3 m. Jeśli ściana z karton-gipsu ma być wyższa, profile powinny być szersze.
Wykonanie stelażu pod płyty g-k na profilach CW nieodpowiedniej długości
Stelaż pod płyty g-k nie powinien być zbudowany z profili, których długość jest równa długości ścian. Profile powinny być o 1-2 cm krótsze niż wysokość pomieszczenia. Jeśli nie zastosujesz się do tej wskazówki, prawdopodobieństwo, że ściana ulegnie deformacji i pojawia się na niej rysy, będzie wysokie.
Stelaż pod płyty g-k – zły rozstaw profili CW (słupków)
W stelażu pod płyty g-k ważny jest także rozstaw profili CW. Jeśli stelaż pod zabudowę g-k jest wykonany z profili o grubości 0,6 mm, odległość między nimi nie może przekraczać:
• 60 cm – w przypadku płyt o szerokości 120 cm,
• 62,5 cm – dla płyt o szerokości 125 cm.
Jeśli profil CW jest cieńszy niż 0,6 mm, projekt techniczny powinien być wykonany tak, by uwzględnić ich większą giętkość.
Stelaż pod płyty g-k – rozstaw kołków w złych miejscach
Profile obwodowe UW są mocowane do podłogi i do stropu, a profile CW do ścian bocznych przy pomocy kołków. Często popełnianym błędem jest zbyt duży rozstaw tych kołków. W takiej sytuacji ściana z karton-gipsu traci stabilność i wytrzymałość.
Rozstaw kołków w stelażu pod płyty g-k powinien być mniejszy niż 1 m. Poza tym kołki mocujące nie powinny być za krótkie. Dobór odpowiednich kołków to kluczowy punkt przy montażu. Kołki o wymiarach 6/40 nadają się do mocowania elementów o maksymalnej grubości 10 mm. Możesz nim przymocować do nieotynkowanego podłoża profil o grubości 0,6 mm. Do ściany z tynkiem o grubości 15 mm użyj kołków o wymiarach 6/60 mm.
Stelaż pod płyty g-k bez wypełnienia
Przy stawianiu ścian z płyt g-k należy wypełnić przestrzeń między nimi odpowiednim materiałem, który wygłuszy przegrodę, a także mniejszy przepuszczalność ciepła. Do izolacji ścian możesz wykorzystać mineralną wełnę szklaną lub skalną. Jeśli tego nie zrobisz, akustyka pomieszczeń będzie niska, a wszystkie dźwięki zza ścian będą dobrze słyszalne.
Montując stelaż pod zabudowę g-k zwróć uwagę na to, by wypełnienie było równo i dokładnie rozłożone.
Stelaż pod zabudowę g-k bez taśmy akustycznej
Brak taśmy akustycznej to często pojawiające się niedopatrzenie podczas wykonywania stelaży pod płyty g-k. Może to pogarszać izolacyjność akustyczną ściany. Dlaczego? Taśma przyklejana jest do profili UW (montowanych do betonowej podłogi i stropu) oraz profili CW (montowanych do przeciwległych ścian) i oddziela blachę od betonu. Tym samym minimalizuje przenoszenie drgań, a także jest dobrym uszczelnieniem przeciwpyłowym.
Dobrze wykonana ściana z płyt karton-gipsu będzie trwała i estetyczna. Dlatego tak ważne jest, by stelaż pod płyty g-k był solidnie i dobrze zamontowany.