Preparat gruntujący czy farba podkładowa - co wybrać odnawiając wnętrze?

Kiedy zabieramy się za odnawianie wnętrz, nie ma wątpliwości co do tego, że ściany musimy zagruntować. Pytania pojawiają się dopiero w momencie podejmowania decyzji, czym to zrobić. Czy potrzebny jest specjalny preparat gruntujący lub czy też wystarczy sama farba podkładowa? Podpowiadamy, co i kiedy wybrać.

Malowanie ściany farbą podkładową

Po co gruntować powierzchnie?

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu używa się preparatów gruntujących lub farb podkładowych. Głównym zadaniem zarówno farb podkładowych, jak i preparatów gruntujących jest ograniczenie wchłaniania przez podłoże farb nawierzchniowych, co przekłada się na ich mniejsze zużycie. Na tym jednak podobieństwa kończą się, a zaczynają różnice. Preparaty gruntujące mają szereg dodatkowych właściwości, które w zależności od ich rodzaju, umiejętnie wykorzystane, są bardzo pomocne podczas odnawiania i malowania ścian.

Fachowiec malujacy ścianę małym wałkiem

Farba podkładowa a preparat gruntujący

Farba podkładowa i preparaty gruntujące to w zasadzie dwie różne grupy produktów. Różnią się jednak nie tylko składem, ale też przeznaczeniem. Kiedy więc powinniśmy zastosować preparat gruntujący, a kiedy farbę podkładową? Wszystko w zasadzie zależy od stanu naszych ścian. Do ścian wcześniej malowanych dobrymi farbami, w dobrym stanie technicznym, bez łuszczących się fragmentów, często wystarczy użyć tylko farby podkładowej, np. ŚNIEŻKA GRUNT, która dzięki właściwościom podobnym do emulsji (zawartość grubszych wypełniaczy) posiada wysoką siłę krycia maskując niedoskonałości podłoża i ujednolicając fakturę ściany. Poprawia to nie tylko wygląd estetyczny ścian ale też poprawia przyczepność docelowej farby, którą chcemy nałożyć.

Jeśli natomiast malujemy ściany po raz pierwszy (bo nigdy wcześniej nie były malowane lub są to np. nowo postawione betonowe ścianki działowe), zdecydowanie powinniśmy użyć odpowiedniego gruntu polimerowego o konsystencji wody. Grunt penetruje podłoże, związuje luźne, sypkie i skredowane powierzchnie oraz ogranicza ich chłonność, co w konsekwencji przekłada się na prawidłowe wysychanie i mniejsze zużycie farb nawierzchniowych.

Farba podkładowa ŚNIEŻKA GRUNT

Farba podkładowa to nic innego jak lateksowa emulsja podkładowa do wnętrz, która dzięki specjalnym dodatkom nakłada się grubą warstwą i niweluje różnice w barwie podłoża. Sprawdzi się idealnie tam, gdzie chcemy zmienić kolor ścian, zwłaszcza z ciemnego na jasny. ŚNIEŻKA GRUNT wnika w podłoże, poprawiając przyczepność warstwy farby nawierzchniowej oraz zmniejsza jej zużycie. Stosowanie Śnieżki Grunt znacznie obniża koszt malowania, gdyż do uzyskania oczekiwanego efektu zwykle wystarcza jedna warstwa farby podkładowej i jedna nawierzchniowej. Szczególnie polecana jest do pierwszego malowania płyt gipsowo-kartonowych i podłoży o niejednorodnej fakturze. Doskonale kryje zaprawy cementowe, cementowo-wapienne, drewno i materiały drewnopochodne w pomieszczeniach mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowej. Co istotne, ŚNIEŻKA GRUNT zapewnia także oddychanie ścian, a więc właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Preparaty gruntujące

Ogólnym zadaniem preparatów gruntujących jest wzmocnienie podłoża, zmniejszenie jego chłonności i poprawa przyczepności. Jednak to, co zdecydowanie odróżnia preparaty gruntujące od farby podkładowej, to ograniczenie pylistości tynków i innych elementów podłoża. Dodatkowo farba podkładowa wyrównuje różnice w fakturze i ukrywa niedoskonałości.

Najczęściej gruntowanie preparatem polimierowym stosujemy w przypadku całkiem nowych ścian albo też ścian remontowanych, ale będących w nie najlepszym stanie technicznym. Wówczas grunt pomaga wzmocnić i przysposobić ściany do zastosowania nowych wykończeń. Gruntowanie świetnie przygotowuje ściany do położenia na nich rożnych typów struktur, np. tapet, farb lateksowych, płytek ceramicznych, tynków strukturalnych, a nawet kamieni.

Gruntu warto użyć także w przypadku niejednorodnych podłoży dla wyrównania ich chłonności. Dotyczy to np. łączeń płyt gipsowo-kartonowych czy wstawek wykonanych z materiałów różniących się od reszty ściany.

 Malowanie ścian

Preparaty gruntujące różnią się przede wszystkim właściwościami. W tabelce poniżej znajduje się krótkie porównanie poszczególnych preparatów:

 

Poszczególne preparaty różnią się więc zarówno właściwościami, jak i też przeznaczeniem. Dobór odpowiedniego preparatu jest bardzo ważny i zwykle przesądza o efekcie końcowym całej pracy. Grunt to dobry grunt, jest to fundament trwałych powłok malarskich. Warto dobrze się zastanowić nad wyborem właściwego, konsekwencje źle dobranych gruntów lub braku gruntowania mogą przynieść szereg wad, które uwidocznią się dopiero po pomalowaniu emulsją nawierzchniową, a wtedy najczęściej winimy za to stosowaną farbę, zapominając że na finalny efekt składa się wiele różnych czynników.

Galeria: