Prawidłowe łączenie belek dachowych z płytami g-k – porady eksperta
Montaż regipsów na poddaszu jest popularnym sposobem wykończenia najwyższego piętra. Aby jednak wykonana zabudowa była trwała oraz estetyczna, należy zadbać o prawidłowe łączenie belek dachowych z płytami g-k. Jak mocować karton-gips do stropu wykonanego z drewna?
Z tego artykułu dowiesz się
- dlaczego łączenie belek dachowych z płytami g-k wykonuje się na stelażu,
- jak wykonać stelaż pod regipsy na stropie drewnianym,
- o czym pamięć, mocując płyty g-k do krokwi.
Dlaczego łączenie belek dachowych z płytami g-k wykonuje się na stelażu?
Płyty g-k znacznie ułatwiają wykończenie poddasza, które ze względu na obecność skosów trudno jest otynkować. Dopiero po obudowaniu ich regipsem można je pokryć gładzią i przygotować do malowania bądź tapetowania. Trzeba jednak pamiętać, że o trwałości i efekcie wizualnym wykonanych prac będzie decydował początkowy ich etap, czyli prawidłowe mocowanie płyt – więcej na ten temat piszemy w artykule Montaż regipsów na poddaszu – porady eksperta.
Niebagatelne znaczenie ma w tym wypadku już sama technika montażu. Łączenie płyt g-k z drewnem zawsze należy wykonywać na przygotowanym wcześniej stelażu niestykającym się z więźbą dachową, co likwiduje niekorzystne naprężenia i zapewnia suchej zabudowie odpowiednią sztywność. Jeśli natomiast zdecydujemy się na przykręcenie regipsów bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu, drgania, jakim ulegają belki, będą przenoszone na okładzinę, co prędzej czy później spowoduje jej pękanie.
Jak wykonać stelaż pod regipsy na stropie drewnianym?
Budowę trwałego sufitu g-k na stropie drewnianym należy rozpocząć od zamontowania stelaża. Zadanie nie jest skomplikowane, jednak popełnione na tym etapie błędy będą miały wpływ na całą zabudowę. Należy pamiętać zwłaszcza o tym, by zaopatrzyć się we właściwe:
- profile – sprawdzą się w tym wypadku profile CD oraz UD, a czasem także profile V,
- mocowania do profili, takie jak specjalne wieszaki lub uchwyty ES,
- wkręty do przykręcania profili.
Podczas wyboru wyżej wymienionych elementów do wykonania stelaża oraz potrzebnych na dalszym etapie płyt gipsowych, warto pomyśleć o produktach dostępnych w ramach kompletnego systemu suchej zabudowy, co da nam pewność, że każdy z nich będzie dobrze pasował do pozostałych. Przed przykręceniem profili należy zamocować uchwyty oraz zdecydować, jaką formę będzie miał ruszt – jednopoziomową czy dwupoziomową. Podczas montażu stelaża w wyznaczonych miejscach trzeba natomiast pamiętać o zachowaniu odpowiedniego rozstawu między profilami (Rozstaw profili pod sufit podwieszany – porady eksperta) – optymalnie wynosi on 40 cm – a także zastosowaniu taśmy akustycznej tłumiącej drgania.
Uwaga!
Profile do łączenia belek dachowych z płytami g-k trzeba podkleić taśmą izolacyjną, która nie tylko zapewnia lepszą izolację akustyczną zabudowy, ale też tłumi drgania w miejscu styku belek z rusztowaniem. Na styku zabudowy ze ścianami umieszcza się natomiast taśmę dylatacyjną. Dzięki temu ograniczymy ryzyko pękania suchej zabudowy.
O czym pamiętać, mocując płyty g-k do krokwi?
Gdy stelaż pod sufit g-k na stropie drewnianym jest już gotowy, można przystąpić do mocowania regipsów – trzeba pamiętać, że wolne przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami powinny być wypełnione termoizolacją oraz pokryte folią paroizolacyjną. Płyty g-k przykręca się prostopadle do profili, używając w tym celu blachowkrętów – rozmieszcza się je co 15-17 cm od siebie, w odległości 1 cm od oryginalnych krawędzi płyt lub 1,5 cm od krawędzi docinanych. Podczas łącznia płyt g-k z drewnem należy uważać, by nie dokręcać ich zbyt mocno, tak by wkręty nie przerwały papieru regipsu, ani zbyt słabo, by nie wystawały ponad jego płaszczyznę. Gdy zabudowa jest gotowa, można przystąpić do jej wykończenia – wypełnić spoiny i zamaskować wkręty specjalistyczną masą ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online, a następnie pokryć gładzią, np. ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online. Masa ta przyspieszy proces spoinowania, szybko wysycha i nie kurczy się. Pomimo że, jest to produkt do beztaśmowego spoinowania płyt gk w przypadku poddaszy warto dodatkowo wtopić w masę taśmę np. w postaci flizeliny.
Prawidłowe przytwierdzanie płyt g-k do krokwi nie jest trudne – jeśli wybierzemy sprawdzone materiały i będziemy postępować zgodnie ze sztuką, wnętrze będzie dobrze zaizolowane, a sucha zabudowa odporna na pękanie oraz idealnie równa.