Przy szpachlowaniu sufitu, podobnie jak przy szpachlowaniu ścian, można popełnić sporo błędów, które mają wpływ na jakość wykończenia czy trwałość użytych materiałów. Smugi, nierówności czy pęknięcia na suficie to tylko niektóre z błędów podczas szpachlowania. Sprawdź, jakie są 3 największe błędy i jaki jest sposób na szpachlowanie sufitu.
- jak dobrać gładź do szpachlowania sufitu,
- jak przygotować sufit do szpachlowania,
- dlaczego należy czytać instrukcje producentów.
Zacznijmy od wyjaśnienia różnic w nazewnictwie niektórych produktów. Część z nich nazywana jest gładziami czy gładziami szpachlowymi, a inne szpachlami lub masami szpachlowymi. Mimo odmiennego nazewnictwa produkty te pozwalają czasem uzyskać podobne efekty. Warto jednak wiedzieć, czym się różnią i czym charakteryzują, aby wybrać najlepszy produkt do szpachlowania sufitu.
Gładź, czy też gładź szpachlowa, to rodzaj tynku cienkowarstwowego, który przeznaczony jest do tzw. całopowierzchniowego wykańczania ścian. Masy szpachlowe, nazywane szpachlami czy szpachlówkami, służą przede wszystkim do uzupełniania ubytków czy naprawiania nierówności na sufitach i ścianach. Można jednak wykorzystać je także jako gładzie do wykańczania dużych powierzchni.
Innym typem produktu jest tynk gipsowy. On również służy do szpachlowania sufitów i ścian, jednak nie daje tak spektakularnych efektów jak gładź. Zwykle jego aplikacja jest szybsza niż aplikacja gładzi, ale po jego położeniu sufity i ściany nie będą idealnie gładkie, a raczej lekko chropowate. Nic więc dziwnego, że bardzo często wybiera się gładź do szpachlowania sufitu. Błędy, jakie można popełnić przy wyborze gładzi, mogą jednak skutkować obniżonym efektem wizualnym.
Jaką gładź wybrać? Warto dobrać rodzaj produktu do pomieszczenia, ponieważ odmienne warunki panujące np. w łazienkach, garażach i salonach mają wpływ na trwałość i wygląd gładzi. Na przykład:
• do szpachlowania sufitu w sypialni możesz wybrać tradycyjną gładź gipsową,
• do szpachlowania sufitu w kuchni, łazience, garażu czy w nieogrzewanej lub niedogrzanej piwnicy, a także w słabo wentylowanych pomieszczeniach najlepiej wybrać gładź wapienną,
• do szpachlowania sufitu w pomieszczeniach, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz w miejscach, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych, najlepsza będzie gładź cementowa,
• na nowe tynki cementowo-wapienne możesz położyć gotowe masy szpachlowe (sprawdzą się dobrze z uwagi na dobry stan podłoża w przypadku nowych tynków),
• do wykańczania powierzchni z płyt gipsowo-kartonowych pomocna może okazać się masa wzmocniona włókninami.
Jednym z częściej popełnianych błędów w szpachlowaniu sufitu jest złe przygotowanie powierzchni. Niezależnie od tego, czy korzystasz z gładzi, czy z innego produktu, przed jego nałożeniem sufity muszą być czyste, suche, bez zatłuszczeń i luźnych ziaren tynku, a także mocno związane, odkurzone i odpylone. Jeśli nie przygotujesz podłoża z należytą starannością, możesz spodziewać się smug, nierówności czy pęknięć na suficie.
Aby sufit był dobrze przygotowany do położenia gładzi, należy uprzednio go zagruntować. Preparaty gruntujące zmniejszają chłonność ścian, dzięki czemu produkty na nich położone są bardziej przyczepne i wydajne. Wiążą one też luźne fragmenty farby. Sufit można też przeszlifować, żeby pozbyć się wszelkich nierówności.
Zanim położysz na suficie gładź, wszystkie elementy stalowe, które będą stykać się z masą, zabezpiecz antykorozyjnie. Jeśli masę szpachlową będziesz nakładać w narożnikach, na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych lub w narożnikach, miejsca te wzmocnij siatką.
Gładzie, szpachle i tynki mają różne właściwości i parametry. Często wymagają także inaczej przygotowanej powierzchni oraz innych warunków potrzebnych do wyschnięcia. Różne mogą być proporcje rozrabiania proszków z wodą, a także inny bywa czas schnięcia. Niestety wiele osób, które zabiera się za samodzielne szpachlowanie sufitu, popełnia ten sam błąd – nie czyta instrukcji producenta.
Niezapoznanie się z zaleceniami może skutkować np. tym, że masa będzie się źle rozprowadzać, nie będzie trzymać się sufitu lub wysychać, a także będzie pękać. Zanim więc zabierzesz się za rozrabianie masy i nakładanie ją na ścianę, przeczytaj zalecenia producenta i sprawdź, w jakiej proporcji ją rozrabiać, czym mieszać, w jakiej temperaturze powinna być nakładana i przy pomocy jakich narzędzi.
Pamiętaj też, by koniecznie używać czystych, odpowiednich do powierzchni narzędzi i pojemników. Jeśli będziesz korzystać z brudnych akcesoriów, gładź może nie zachować swoich właściwości – będzie mieć grudki, szybciej wyschnie w pojemniku i będzie gorzej się rozprowadzać. Używanie brudnych narzędzi czy papieru ściernego może zniweczyć efekty Twojej pracy.