Ze szpachlowaniem ścian poradzi sobie nie tylko fachowiec. Jednak osoby wykonujące gładzie metodą natryskową mają przed sobą trudniejsze zadanie – muszą nie tylko dobrać właściwy produkt, ale również posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę umożliwiające im uniknięcie błędów wykonawczych. Które z nich zdarzają się najczęściej?
- dlaczego warto zdecydować się na natryskowe nakładanie gładzi,
- czy każda gładź nadaje się do aplikacji mechanicznej,
- jakie błędy popełniają osoby wykonując gładzie metodą natryskową.
Ułożenie gładzi możliwe jest na dwa sposoby – ręcznie oraz mechanicznie. Choć obie technologie pozwalają uzyskać równie dobry efekt, to mechaniczne nakładanie gładzi ma więcej zalet. Przede wszystkim przebiega nawet trzy razy szybciej, a w konsekwencji nie tylko przyspiesza prace wykończeniowe, ale także znacznie zwiększa wydajność pracy – czteroosobowa ekipa jest w stanie wykończyć w ciągu dnia 400-500 m2 powierzchni. Trzeba również pamiętać, że wykorzystanie metody natryskowej wiąże się też z oszczędnością materiału, która w porównaniu do aplikacji ręcznej może wynosić nawet 30%. Ponadto, gładź natryskowa pistoletem charakteryzuje się taką samą grubością na całej wykańczanej powierzchni. Należy jednak dodać, że ostateczny efekt będzie zadowalający wyłącznie wtedy, gdy zastosujemy dedykowaną tej metodzie gładź szpachlową i gdy każdy etap aplikacji zostanie wykonany z najwyższą starannością.
Ze względu na wysoką wydajność, jaką zapewnia nakładanie gładzi metodą natryskową, technologia ta jest polecana wszędzie tam, gdzie wygładzenia wymagają duże powierzchnie – sprawdza się m.in. w budynkach wielorodzinnych oraz dużych domach jednorodzinnych.
Wybór gładzi do aplikacji pistoletem nie może być przypadkowy i dlatego już na tym etapie niedoświadczony wykonawca jest narażony na popełnienie błędu. W agregacie można używać jedynie produktów specjalnie do tego przeznaczonych, o czym informuje ich producent w karcie technicznej. Mieszanki do aplikacji maszynowej dostępne są zarówno wśród gładzi suchych, jak i gotowych. Do tej drugiej kategorii należą np. ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ oraz ACRYL-PUTZ® RG 21 REGULAR.
Co ciekawe, gładzie do nakładania ręcznego nie nadają się do aplikacji maszynowo, ale większość gładzi natryskowych można również aplikować ręcznie. Bez względu na stosowaną technologię, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni, a często także wzmocnienie jej odpowiednim gruntem. Więcej na ten temat dowiemy się z tekstu Grunty polimerowe – właściwości i zastosowanie.
Zakup właściwej gładzi polimerowej lub gładzi gipsowej natryskowej to zaledwie jedna z ważnych kwestii. Podczas natryskowego nakładania gładzi można popełnić także szereg innych błędów, skutkujących m.in. zmniejszeniem wydajności pracy, stratami materiału oraz niezadowalającym efektem. Oto one:
- niewłaściwy agregat tynkarski i ciśnienie – najlepszym urządzeniem będzie agregat hydrodynamiczny z pompą tłokową, która radzi sobie z tłoczeniem gęstej masy, wytwarzając odpowiednie ciśnienie – takie urządzenie nie wymaga zastosowania kompresora. Dobry agregat posiada też funkcję regulacji ciśnienia . Ponadto, praca przy niskim ciśnieniu wymaga rozcieńczenia masy, a to niesie ryzyko jej osłabienia i zmiany parametrów,
- źle dopasowana średnica dyszy – podstawą jest dysza pozwalająca uzyskać szeroki strumień, jednak elementy te mają różne średnice i należy zmieniać je w zależności od kształtu wykańczanej powierzchni,
- niewłaściwie dobrane mieszadło – do mieszania masy należy stosować mieszadło wolnoobrotowe, aby nie dopuścić do jej zapowietrzenia i uniknąć jej zanieczyszczenia drobinkami zdartymi z pojemnika,
- niewłaściwa konsystencja masy – zbyt wodnista gładź jest osłabiona i spływa ze ściany, a zbyt gęsta ma grudki, - złe przygotowanie podłoża – jeśli chłonna powierzchnia nie zostanie zagruntowana, gładź może wysychać zbyt szybko i nie osiągnąć docelowych właściwości,
- nieprawidłowy proces aplikacji – podczas natryskowego nakładania gładzi należy stać w odległości 1 m od wykańczanej powierzchni i płynnym ruchem rozprowadzać masę – najpierw z góry na dół, a następnie w poziomie. Równomierne nanoszenie pozwoli zapobiec jej spływaniu. Grubość jednej warstwy nie może przekraczać 1 mm lub 2 mm przy aplikacji na mokro. Po naniesieniu masy należy wygładzić ją szerokim piórem, pamiętając, by nie robić tego zbyt szybko.
Gładzie nakładane metodą mechaniczną powstają znacznie szybciej, jednak podczas ich wykonywania nietrudno o błędy. Dzięki wyborowi właściwego produktu oraz sprzętu, a także doświadczeniu i wprawie wykonawcy, można ich jednak uniknąć.