Czy sufit podwieszany może spaść? Jeśli cała konstrukcja została wykonana prawidłowo, nie musisz się tego obawiać. Możesz za to cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie daje sufit podwieszany z płyt g-k – wyjątkową dekoracją otoczenia, możliwością zastosowania oryginalnego oświetlenia, wyciszenia pomieszczenia i zmniejszenia jego kubatury. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać podczas montażu sufitu podwieszanego z płyt gipsowych!
- jak wybrać odpowiednie płyty g-k,
- jak dobrać poszczególne elementy sufitu podwieszanego z płyt g-k,
- jak zrobić dylatacje sufitu podwieszanego z płyt g-k,
- czy sufit podwieszany wycisza,
- jakie warunki powinny panować podczas montażu sufitu podwieszanego z płyt gipsowych.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu sufitu podwieszanego z regipsu jest wybór nieodpowiednich płyt gipsowo-kartonowych. Istnieje bowiem kilka rodzajów tych produktów, które należy dopasowywać do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu. Płyty g-k różnią się stopniem nasiąkliwości, izolacji akustycznej oraz ognioodporności. Standardowe regipsy doskonale sprawdzą się w sypialniach i pokojach dziecięcych. Jeśli natomiast salon połączony jest z kuchnią, w której często i dużo gotujesz, lepiej postaw na specjalne modele wodoodporne, podobnie jak w samych kuchniach czy łazienkach. Dzięki temu ochronisz swój sufit podwieszany z płyt g-k przed uszkodzeniami i kosztownymi naprawami.
Jak zrobić sufit podwieszany z regipsu, by nie popełnić błędu? Potrzebne Ci będą także pozostałe elementy wchodzące w skład tej konstrukcji:
• Do montażu sufitu podwieszanego z płyt g-k potrzebujesz przede wszystkim elementów mocujących. W przypadku konstrukcji znajdujących się w niewielkiej odległości od stropu (do 12 cm) sprawdzą się modele do mocowania bezpośredniego: ES, EL, WP; przy większych odległościach trzeba sięgnąć po wieszaki mocowane obrotowo.
• Do tworzenia rusztu potrzebne Ci będą profile metalowe, które mocuje się do stropu lub wspomnianych wcześniej wieszaków. Najprostsze konstrukcje zakładają budowanie rusztu jednopoziomowego, jednak dla wyższej trwałości sufitu podwieszanego z regipsu warto postawić na ruszt dwupoziomowy – ten jest w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenia.
Pierwszą zasadą, która ułatwi Ci kompletowanie niezbędnych elementów, jest poruszanie się w obrębie produktów z jednego systemu. Jeśli zaczniesz sięgać po komponenty różnych producentów i pochodzące z różnych systemów, może się okazać, że są ze sobą niekompatybilne.
Co ile wieszak w suficie podwieszanym? A co ile profil w suficie podwieszanym? Te pytania są bardzo ważne podczas tworzenia rusztu, na którym ma się opierać sufit podwieszany z płyt g-k. Przyjmuje się, że maksymalny rozstaw nie może przekraczać 100 cm, jednak warto układać komponenty nieco gęściej – co 40-50 cm, by cała konstrukcja była stabilniejsza, a montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k łatwiejszy.
Kompletując potrzebne komponenty, pamiętaj też o produktach do wykończenia samych płyt g-k, takich jak masa szpachlowa do spoinowania ACRYL-PUTZ® MS30.
Dlaczego sufit podwieszany pęka? Taka reakcja może być wynikiem kolejnego błędu popełnionego podczas montażu płyt g-k. Sufit nieustannie pracuje, dlatego należy mu pozostawić miejsce na niedostrzegalne dla nas ruchy – dzięki temu może się swobodnie kurczyć i rozszerzać bez ryzyka uszkodzenia. Do tego właśnie niezbędne są szczeliny dylatacyjne w suficie podwieszanym z płyt g-k.
Sufity podwieszane z regipsu są cenione za swoje właściwości izolacyjne – szczególnie w zakresie wyciszania. Aby jednak spełniły Twoje oczekiwania, powinieneś samodzielnie poprawić ich parametry. Dlatego też wolną przestrzeń pomiędzy płytami a stropem warto wypełnić izolacją, np. wełną mineralną, a na profilach zastosować taśmę akustyczną. Jakie warunki powinny panować podczas montażu sufitu podwieszanego z płyt gipsowych? Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych powinien się odbywać w określonych warunkach – w otoczeniu powinna panować temperatura nie niższa niż 5°C, a w przypadku szpachlowania minimum 10°C. Takie obostrzenia pomogą uchronić sufit podwieszany przed późniejszymi pęknięciami oraz innymi uszkodzeniami.