Do otynkowanych ścian wymagających wyrównania służą różne produkty. Często pojawia się więc pytanie, co sprawdzi się lepiej: masa szpachlowa czy gładź gipsowa? Jest ono zasadne, ponieważ oba rodzaje produktów mają inne właściwości. Jakie są różnice w ich zastosowaniu?
- masa szpachlowa a gładź – czym się różnią,
- co wybrać do wyrównania ścian – masę szpachlową czy gładź,
- jakie są możliwości zastosowania obu produktów.
Wśród produktów przeznaczonych do wyrównywania ścian oraz sufitów, znajdują się gładzie dostępne w dwóch formach – sypkiej oraz gotowej. Gładzie sypkie mają postać suchej mieszanki sprzedawanej w workach. Aby można było nanieść je na podłoże, w pierwszej kolejności wymagają rozrobienia z odpowiednią ilością wody oraz dokładnego wymieszania.
Gładzie gotowe są natomiast produktami fabrycznie rozrobionymi, przygotowanymi do natychmiastowego użytku – z tego powodu pakowane są w wiaderka.
Suche mieszanki często określa się mianem mas szpachlowych, natomiast produkty gotowe –gładziami. Do pierwszej kategorii zaliczają się zarówno masy szpachlowe gipsowe, jak i wapienne, polimerowe czy cementowo-polimerowe, z których każda ma nieco inne właściwości. Również w drugiej grupie produktów znajdują się masy zróżnicowane ze względu na skład i przeznaczenie (należą do niej także masy naprawcze). Od suchych mas szpachlowych różni je nie tylko brak potrzeby rozrabiania czy opakowanie, ale także możliwość długiego przechowywania bez ryzyka utraty właściwości gładzi – w przypadku rozrobionej suchej gładzi nie jest to możliwe, a przygotowana samodzielnie masa nadaje się do użytku jedynie przez określony czas, np. do 60 minut w przypadku masy szpachlowej ACRYLPUTZ® ST10 START.
Który z produktów wybrać do wykończenia ścian? Wszystko zależy od tego, jak wygląda powierzchnia i jak grubej warstwy wyrównawczej potrzebuje. Wspomniana wyżej gładź szpachlowa ACRYLPUTZ® ST10 START doskonale nadaje się do całopowierzchniowego wygładzania ścian. Ponieważ można nakładać ją grubszą warstwą – jednorazowo nawet 3-milimetrową – najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których ściany odznaczają się dużą chropowatością i nierównościami.
Masa szpachlowa ACRYLPUTZ® ST10 START jest produktem 2 w 1 – można wykorzystać ją nie tylko do wykonania grubszej warstwy wyrównawczej, ale także cienkiej warstwy wykończeniowej.
Inne zastosowanie ma natomiast gotowa gładź ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ, przeznaczona do ostatecznego wygładzania podłoża. Doskonale sprawdza się więc w sytuacji, gdy chcemy wykonać ostatnią, najcieńszą powłokę o grubości zaledwie 1 mm. Może posłużyć także jako jedyna warstwa wygładzająca w nowym budownictwie, na tynkach pozbawionych dużych nierówności czy defektów wymagających naprawy.
Trzeba zauważyć, że ACRYLPUTZ® ST10 START doskonale zastąpi również masę naprawczą, ponieważ nadaje się do wypełniania pęknięć i ubytków – produkt można nakładać punktowo nawet grubą, 3-centymetrową warstwą. Dzięki temu sypka masa szpachlowa sprawdza się m.in. podczas remontów w starym budownictwie – o tym jak je wykonać, można dowiedzieć się z artykułu Jak odnowić stare ściany w mieszkaniu? – porady eksperta.
ACRYLPUTZ® ST10 START można używać samodzielnie, ale również w połączeniu z ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ, co pozwoli uzyskać idealnie gładkie, przygotowane do dekoracji podłoże – oba produkty są ze sobą kompatybilne i stanowią rozwiązanie systemowe. Oba nadają się również do montażu wzmacniających ściany narożników aluminiowych oraz spoinowania płyt kartonowo-gipsowych przy użyciu specjalnej taśmy. Aby rozwiązać wątpliwości, który z produktów będzie lepszy – masa szpachlowa czy gładź – trzeba przede wszystkim przyjrzeć się wykańczanej powierzchni. Opisane wyroby mają odmiennie właściwości i przeznaczenie, ale jednocześnie się dopełniają, pozwalając na stworzenie gładkiego, równego oraz trwałego wykończenia.