Jaką gładź wybrać do nieogrzewanego pomieszczenia?
Jeszcze niedawno specjaliści odradzali aplikację gładzi w pomieszczeniach o nawet czasowo podwyższonej wilgotności. Jednak technika idzie do przodu, gładź w kuchni czy łazience jest dzisiaj wszechobecna. Dzisiaj można nawet kłaść gładź w nieogrzewanym pomieszczeniu, takim jak piwnica, garaż czy domek letniskowy.
Nieogrzewane pomieszczenia a wybór gładzi
Gładź do pomieszczeń nieogrzewanych powinna charakteryzować się przede wszystkim dużą odpornością na mróz i wilgoć. Poza tym, wśród jej właściwości powinna być ochrona przed korozją biologiczną, czyli zapobieganie powstawaniu ognisk korozji biologicznej – grzybów i pleśni na powierzchni powłoki. Taka gładź powinna być również paroprzepuszczalna i pozwalać na swobodne „oddychanie” ścian, aby nie przyczyniać się do nadmiernego zawilgocenie pomieszczenia. Na tych parametrach należy się skupić, wybierając gładź do nieogrzewanego pomieszczenia.
Gładź wapienna – najlepszy wybór do nieogrzewanego pomieszczenia
ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAZobacz więcejKup online to mieszanina specjalnie wyselekcjonowanych kruszyw z dodatkiem żywicy polimerowej i włókien celulozowych. W swoim składzie zawiera środki hydrofobowe, przeciwdziałające wnikaniu wilgoci w strukturę podłoża. Takich gładzi nie lubią grzyby i pleśnie, gładź wapienna nie chłonie też wody i pozwala na swobodny przepływ pary wodnej. Ważną cechą tej gładzi jest również brak zapowietrzania podczas nakładania oraz ograniczone pylenie. Gładź ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAZobacz więcejKup online charakteryzuje się dobrą urabialnością i łatwą aplikacją. Co więcej, nie wymaga późniejszego szlifowania suchej gładzi. Ta gładź nie nadaje się jednak jako podłoże pod płytki ceramiczne!Podłoże pod gładź wapienną
Podłoże przeznaczone do aplikacji gładzi ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVA powinno być mocno związane, suche, pozbawione zatłuszczeń, luźnych ziaren tynku, a także wolne od pyłu i kurzu oraz powłok malarskich. Wszystkie mające kontakt z gładzią elementy stalowe powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. Co ważne, przed nakładaniem gładzi nie wolno moczyć podłoża, a w optymalnych warunkach gładź wapienną na świeże tynki wapienne można nakładać dopiero po 24 godzinach; na nowe tynki cementowe lub cementowo - wapienne gładź wapienną można aplikować dopiero po upływie minimum14 dni! Warto podkreślić, że niekorzystne warunki atmosferyczne wydłużają podane wyżej czasy.
Przygotowanie gładzi
Gładź ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVA sprzedawana jest w postaci sypkiej, wymaga więc odpowiedniego rozrobienia. Przy odrobinie wprawy jest to jednak proste i intuicyjne. Do pojemnika z czystą, chłodną wodą należy wsypać zawartość worka mieszając mechanicznie i pozostawić na około 10 minut, aż proszek dobrze nasiąknie. Po tym czasie masę należy jeszcze raz porządnie wymieszać aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny. Proporcja mieszania wynosi około 0,35 litra zimnej wody na każde 1 kg wyrobu. Zarobiona gładź przydatna jest do stosowania przez około 2 - 3 godz. w temperaturze +20°C (temperatura powyżej w znacznym stopniu skraca czas przydatności do użytku). Dodatek wody lub gładzi w trakcie pracy do zarobionej masy pozwala utrzymać optymalną roboczą konsystencję produktu.
Aplikacja gładzi wapiennej
Nakładanie gładzi powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze otoczenia i podłoża. W czasie pracy powinna ona wynosić od +10ºC do +25ºC. Gładź ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVA może być nanoszona za pomocą stalowej nierdzewnej pacy na grubość od 1 do 2 mm, aż do uzyskania równej gładkiej powierzchni. Suchą powierzchnię szpachli przeszlifować papierem ściernym lub siatką i odpylić. Zalecana gradacja materiału ściernego to 100.