Jak zmyć grunt z paneli, płytek i szyb? - porady eksperta
Gruntowanie to obowiązkowy etap każdego remontu. Preparat gruntujący wzmacnia podłoże, zmniejsza jego chłonność podłoża i poprawia przyczepność. Jednak jego zastosowanie niesie ze sobą ryzyko powstania trudnych do usunięcia plam., których właściwie nie da się uniknąć przy nawet najlepszym zabezpieczeniu powierzchni. Zawsze gdzieś odrobina preparatu gruntującego kapnie: a to na panele, a to na schody, a to na okna czy płytki… Podpowiadamy, czym zmyć grunt.
Czym zmyć grunt z płytek?
Zaschnięty grunt z płytek ceramicznych można usunąć za pomocą zwykłego drucianego czyściwa do mycia przypalonych garnków i ciepłej wody z płynem czyszczącym. Warto wybrać taki „druciak”, który nie rysuje powierzchni (przeznaczony do kuchenek z płytą ceramiczną) i wykazać się sporą ostrożnością w czyszczeniu. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj skuteczne, szybkie i tanie.
Czym zmyć grunt z okien?
Ramy okienne można wyczyścić tak samo, jak płytki ceramiczne: drucianym delikatnym czyściwem i ciepłą wodą z płynem. Bardzo oporne lub wyjątkowo grube plamy można delikatnie usunąć specjalnym ostrym skrobakiem, przeznaczonym do usuwania farb. Pomocne może okazać się również mleczko do czyszczenia – kupując je warto jednak należy pamiętać, by nie rysowało powierzchni i nie było wzbogacone o wybielacz. Mleczko z wybielaczem może pozostawić na ramach trwałe plamy, których nie uda się już wyczyścić!
Delikatniej trzeba obchodzić się z szybami, które łatwiej zarysować. Z szyb najlepiej zmywać jeszcze świeży, niezaschnięty grunt – wówczas wystarczy ciepła woda i szmatka. Niestety, zazwyczaj jest to niemożliwe i jeśli okna szpecą paskudne plamy z gruntu, można je potraktować specjalnym środkiem chemicznym przeznaczonym do tego typu zabrudzeń. Można także spróbować delikatnie usunąć grunt za pomocą ostrego skrobaka i doszorować szmatką z płynem – wszystko zależy od wielkości plam i zacieków.
Jak zmyć grunt z paneli?
Wyczyszczenie świeżych plam z gruntu, które jeszcze nie zdążyły zaschnąć, jest najprostsze i najskuteczniejsze. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni, które nie są odporne na szorowanie lub środki chemiczne, takich jak drewniana podłoga czy panele. Jak zmyć grunt z paneli? Najlepiej ciepłą (a nawet gorącą) wodą i delikatna szmatką. Dopóki preparat nie wysechł, wystarczy zetrzeć go z powierzchni paneli czy płytek i oszczędzić sobie późniejszych kłopotów. Jeśli jednak zaschnięte plamy z gruntu odkryjemy dopiero po zdjęciu z podłogi folii ochronnej, czyszczenie może okazać się niełatwym wyzwaniem. O ile każde panele maja jakiś stopień ścieralności (im wyższy, tym lepiej) i można spróbować zaschnięty grunt wyczyścić z nich drucianym czyściwem lub szczotka z twardym włosiem i ciepłą woda z płynem do czyszczenia, o tyle przy podłodze drewnianej, zwłaszcza olejowanej, sprawa jest dużo trudniejsza. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest pasta BHP bez piaskowa. W takim przypadku, jeśli nie pomoże delikatne czyszczenie, pozostaje użycie specjalnych środków chemicznych. Jest to jednak dość ryzykowne – nigdy nie wiadomo, jak dane drewno zareaguje. Dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia należy bezwzględnie sprawdzić efekt na niewielkim, najlepiej mało widocznym kawałku podłogi.