Jak załatać dziurę w ścianie z płyty gipsowo-kartonowej?
Płyty kartonowo – gipsowe cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Wykonuje się z nich całe zabudowy ścian, ściany działowe, półki i różne obudowy. Jednak główną wadą płyt jest ich niewielka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dziura w płycie kartonowo gipsowej to bardzo popularny problem. Jak załatać taka dziurę?
Opracowanie dziury
Pracę należy zacząć od zmierzenia samej dziury w ścianie. Jeśli to niewielki ubytek, wystarczy zaszpachlować go odpowiednią gładzią lub masa szpachlową. Jeśli jednak dziura jest większa, trzeba najpierw przygotować łatę z płyty g-k o odpowiedniej wielkości. Łata powinna być ok. 5 cm szersza, z każdej strony niż miejsce uszkodzenia. Krawędzie łaty należy sfazować, czyli ściąć pod kątem ok. 45 stopni. Następnie w miejscu dziury wycinamy otwór odpowiadający przygotowanej łacie – najprościej to zrobić piłą otwornicą. Nożem fazujemy krawędzie otworu, a jego brzegi szlifujemy papierem ściernym lub siatką.
Załatanie dziury
Do przymocowania wyciętej łaty potrzebne będą dwa kawałki stalowego profilu do montażu płyt g-k o szerokości ok. 60-70 mm, przycięte na długość dwa razy większą niż długość łaty. Profile umieszczamy z tyłu płyty, przy krawędziach otworu – tak żeby połowa ich szerokości wystawała poza płytę. Profile mocujemy do płyty za pomocą przeznaczonych do tego wkrętów. Do profili przykręcamy łatę – pierwszy etap likwidowania ubytku zakończony!
Spoinowanie łączenia płyt
Do spoinowania miejsca, w którym płyta k-g łączy się z łatą, najlepiej sprawdzi się masa do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych ACRYL-PUTZ® MS30ACRYL-PUTZ® MS30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online. To sypka masa szpachlowa na bazie półwodnego siarczanu wapnia (gipsu) z zawartością włókien celulozowych i dyspersji tworzyw sztucznych, redukujących obciążenia wynikające z różnic łączonych materiałów. Zawiera specjalną żywicę polimerową, znacznie podnoszącą parametry wytrzymałościowe masy i gwarantującą doskonałą przyczepność do podłożą. Włókna celulozowe zapobiegają powstawaniu pęknięć i uelastyczniają strukturę masy.
Miejsce łączenia płyty k-g z łatą należy dokładnie oczyścić z pyłu i pozostałości po cięciu oraz szlifowaniu. Łączenie należy zagruntować preparatem szybkoschnącym i głębokopenetrującym ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Na tak przygotowane miejsce nakładamy za pomocą szpachelki lub pacy ze stali nierdzewnej co najmniej dwie warstwy przygotowanej według instrukcji masy szpachlowej. Podczas aplikacji pierwszej warstwy szczelnie wypełniamy masą spoinę, a jej nadmiar dokładnie zbieramy. Podczas nakładania drugiej warstwy szeroką pacą wypełniamy obszar spoiny tak, by uzyskać równą i gładką płaszczyznę.
Ostateczne wykończenie ściany
Do ostatecznego wykończenia miejsca po dziurze, w tym do zamaskowania użytych do zamocowania profili wkrętów, możemy również wykorzystać tą samą masę ACRYL-PUTZ® MS30ACRYL-PUTZ® MS30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online, dodatkowo czasami przydatnym może być dodatkowe położenie gładzi szpachlowo wykończeniowej ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online. Jest to gotowa gładź szpachlowa najwyższej jakości, przeznaczona do ostatecznego, wykończeniowego wygładzania powierzchni ścian i sufitów metodą ręczną i maszynową. Po wyschnięciu wyjątkowo łatwo się szlifuje, zachowując bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Pozostawia śnieżnobiałe i idealnie gładkie do malowania powierzchnie.
Na odpowiednio przygotowaną, zagruntowaną powierzchnię nakładamy gotową gładź warstwą ok. 1-3 mm. Kolejne warstwy mogą być nakładane dopiero po całkowitym wyschnięciu i usztywnieniu się pierwszej warstwy! Suchą powierzchnię wystarczy wygładzić papierem ściernym lub siatką, odpylić i zagruntować ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Tak przygotowaną ścianę kartonowo-gipsową wystarczy już pomalować – miejsce po dziurze będzie niewidoczne, a tak naprawione na pewno nie popęka w przyszłości.