Użycie płyt kartonowo-gipsowych podczas remontu czy wykończenia wnętrza jest dzisiaj czymś oczywistym. Nawet jeśli nie używamy regipsów do niwelowania nierówności ścian czy zabudowy skosów, to wykorzystujemy je do obniżania sufitu, budowy półek, zabudowy stelaży podtynkowych w łazienkach, maskowania rur do okapów – możliwości i potrzeb jest tu naprawdę wiele. Jednak wadą tych konstrukcji może być ich małą odporność na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza w narożnikach. Jak więc zabezpieczyć narożniki płyty gk? Przedstawiamy różne rozwiązania.
Do wykończenia narożników płyt g-k dedykowanych jest kilka rozwiązań, w zależności od potrzeb. Najpopularniejszym rodzajem wykończenia są aluminiowe narożniki, które doskonale zabezpieczają newralgiczne miejsca konstrukcji z płyt g-k przed uszkodzeniami, a ponadto pozwalają uzyskiwać dokładną „prostoliniowość” narożników ścian. Doskonale łączą się z płytą g-k poprzez otwory na ściankach narożnika. Narożniki aluminiowe wykorzystuje się w narożach wykonanych pod kątem 90 stopni, albo w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia (korytarze).
Szersze zastosowanie mają narożniki z PCV - za ich pomocą można usztywniać nie tylko łączenia wykonane pod kątem 90 stopni, ale przede wszystkim łączenia pod dowolnym kątem. Co więcej, dostępne są nawet specjalne gięte narożniki PCV do łuków, pozwalające zabezpieczyć narożniki nawet w najbardziej wymyślnych konstrukcjach o półokrągłych kształtach. Profile PCV sprawdzają się także tam, gdzie kąty łączenia płyt rzadko bywają proste – przy zabudowie skosów i poddaszy. Ponadto, materiał PCV jest odporny na korozję, więc takie narożniki sprawdzą się w kuchniach, łazienkach, nieogrzewanych pomieszczeniach.
W niektórych miejscach, np. na łączeniach płyty kartonowo - gipsowych z ościeżnicą okienną czy tam, gdzie lepiej żeby odcięta nożem krawędź płyty gk była niewidoczna, stosuje się listwy zamykające do regipsów z aluminium lub PCV. Potocznie nazywa się je listwami typu „J”, ze względu na ich specyficzny kształt. Taka listwa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wyginanie oraz obijanie. Łatwo ją pomalować, dzięki czemu jej wygląd można dopasować do reszty otoczenia. Jej giętkość gwarantuje, że podczas montażu listwa się nie odkształci.
W nowoczesnych wnętrzach natomiast często stosuje się specjalne profile LED z pokrywką z przezroczystego PCV. Dzięki takim profilom, oprócz pożądanej ochrony narożników, możemy z łatwością wykonać dekoracyjne podświetlenie wzdłuż całej konstrukcji. Materiał PCV jest giętki i plastyczny, dzięki czemu może być stosowany przy montażu na powierzchniach zaokrąglonych i nieregularnych. Wysoki współczynnik przepuszczania światła gwarantuje, że taśma LED nie musi być szczególnie mocna.
Szpachlowanie narożników płyt gk najlepiej wykonać masą szpachlową do spoinowania płyt g-k ACRYL-PUTZ® MS30. To wysoce elastyczna masa szpachlowa, zawierająca włókna celulozowe i dyspersje tworzyw sztucznych redukujące obciążenia wynikające z różnic łączonych materiałów. Po obróbce charakteryzuje się dużą gładkością i jest gotowa do malowania lub tapetowania. Nowoczesna formuła ACRYL-PUTZ® MS 30 zawiera w swoim składzie specjalną żywicę polimerową, która w znacznym stopniu poprawia jej parametry wytrzymałościowe i decyduje o doskonałej przyczepności do podłoża. Za pomocą tej masy można nie tylko wykonać ostateczne szpachlowanie krawędzi płyt, ale też wtopić wszelkie narożniki i listwy.
Sam proces spoinowania narożników z płyt g-k nie jest skomplikowany jeżeli zastosujemy dedykowany do tej czynności produkt. Przygotowaną zgodnie z instrukcją producenta masę nakładamy pacą ze stali nierdzewnej lub szpachelką na odpowiednio przygotowane, oczyszczone podłoże. Na pierwszą warstwę masy montujemy narożniki i listwy, czekamy aż masa wyschnie. Trwa to zazwyczaj ok. 2-3 godzin. Warto pamiętać, aby podczas rozprowadzania i nakładania masy szpachlowej utrzymywać narzędzia w idealnej czystości – zaoszczędzi nam to mnóstwa pracy podczas późniejszego szlifowania! Warto pamiętać, że masę szpachlową nakładamy pojedynczymi warstwami o grubości 1-3 mm. Po wyschnięciu masy wszystkie kąty i trudno dostępne miejsca szlifujemy specjalną gąbką ścierną – wykonujemy delikatne, koliste ruchy, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Istotne jest aby po ostatecznym wygładzeniu uzyskać właściwy kąt narożnika.