Jak wykończyć wnęki okiennie na poddaszu? Okazuje się, że nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej – źle wykonane prace mogą mieć negatywny wpływ na komfort codziennego użytkowania najwyżej położonej kondygnacji. O czym należy pamiętać podczas wykańczania wnęki okiennej?
- dlaczego prawidłowe wykończenie wnęki okna dachowego ma duże znaczenie,
- jakie są sposoby, by wykończyć wnęki okiennie na poddaszu,
- jak wykończyć wnęki okienne prawidłowo – ważne zasady układania regipsów,
- co zrobić z zapłytowaną wnęką okienną – wykończenie.
Okna – także te zamontowane w dachu – stanowią newralgiczne punkty w konstrukcji budynku. Trzeba poświęcić im wiele uwagi – zarówno podczas montażu, jak i izolacji oraz późniejszego wykańczania. Jak się okazuje, również na tym ostatnim etapie można popełnić różne błędy, których skutki będziemy odczuwać na co dzień. Jedną z konsekwencji jest słabe doświetlenie przestrzeni, wynikające ze złego ukształtowania wnęki. W takiej sytuacji światło dzienne rozświetla wyłącznie niewielki fragment dookoła okna, a większość pomieszczenia pozostaje ciemna, co przekłada się na zwiększoną potrzebą doświetlania go sztucznym źródłem światła.
Inny, poważniejszy problem stanowi natomiast zaburzona cyrkulacja powietrza dookoła okna. W efekcie wnęka okna dachowego może być narażana na zawilgocenie, a nawet rozwój pleśni. W skrajanych wypadkach może dojść też do zawilgocenia termoizolacji dookoła okna, przez co straci ona swoje właściwości.
Aby światło wpadające przez okno dachowe było dobrze rozpraszane po wnętrzu, górny glif wnęki powinien zostać ukształtowany równolegle do podłogi. Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewni natomiast dolny glif skierowany prostopadle do posadzki.
Istnieją dwa popularne sposoby na wykończenie wnęki okiennej na poddaszu. Pierwszym jest zastosowanie gotowych szpalet – to elementy oferowane przez producentów okien, dopasowane rozmiarami do ich wielkości. Powstają z PCV lub płyt drewnianych. Pozwalają na szybkie i prawidłowe wykończenie wnęki okna dachowego i są proste w pielęgnacji, jednak mają jedną podstawową wadę – najczęściej wyróżniają się na tle wykończonego farbą skosu. Problem ten eliminuje druga metoda, polegająca na wykonaniu zabudowy wnęki z regipsu. To rozwiązanie wymaga samodzielnego dopasowania poszczególnych elementów zabudowy do okna, jednak daje także możliwość wykończenie wnęki w taki sam sposób, w jaki zostaną wykończone skosy czy ściany.
Ponieważ zabudowa skosów na poddaszu najczęściej wykonywana jest z regipsu (o czym więcej dowiemy się z tekstu Montaż regipsów na poddaszu – porady eksperta), to właśnie ten materiał zwykle stosuje się również do wykonania wnęki okiennej. Oto o czym należy pamiętać:
- stelaż z aluminiowych profili musi uwzględniać właściwą orientację glifu górnego i dolnego, a także prostopadłe do okna ułożenie powierzchni bocznych,
- pomiędzy elementami stelaża należy umieścić termoizolację z wełny mineralnej,
- termoizolację trzeba pokryć folią paroizolacyjną, która zabezpieczy ocieplenie przed zawilgoceniem,
- montaż płyt gipsowych we wnęce przeprowadza się dopiero po zapłytowaniu skosu,
- w pierwszej kolejności mocuje się element dolny wnęki, następnie górny, a na końcu płaszczyzny boczne.
Zapłytowana wnęka okienna jest gotowa do ostatecznego wykończenia. Na tym etapie trzeba pamiętać, że:
- płyty g-k należy zagruntować, by wyrównać ich chłonność i zwiększyć przyczepność,
- wewnętrzne miejsca łączenia płyt wymagają zatopienia w nich taśmy zbrojącej, a zewnętrzne narożniki wzmacnia się narożnikami aluminiowymi – w obu wypadach można użyć do tego sypkich gładzi szpachlowych, takich jak ACRYL-PUTZ® ST10 START lub ACRYL-PUTZ® ST12 START PRO, albo gotowej gładzi ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ, która przyspieszy pracę.
- miejsca łączeń wymagają wyrównania. Gładzią można pokryć również całą wnękę, dzięki czemu zostanie ostatecznie przygotowana do ostatecznego etapu, czyli malowania. Wnęka okna dachowego powinna prezentować się estetycznie, być zabezpieczona przed wilgocią, nie powodować ucieczki ciepła i dobrze doświetlać przestrzeń. Jeśli każdy z tych warunków został spełniony oznacza to, że prace wykonano z należytą starannością.