Jak uzupełnić ubytki w elewacji?
Elewacja to element budynku, który jest najbardziej narażony na oddziaływanie warunków atmosferycznych i innych negatywnych czynników. W związku z tym mogą się pojawiać na niej pęknięcia i ubytki przez, które pod warstwę elewacyjną może wnikać wilgoć. Regularne naprawy elewacji, szczególnie w starych budynkach mogą uchronić przed drogimi remontami.
Uzupełnianie ubytków należy wykonywać przy pomocy materiałów dedykowanych do zastosowań na zewnątrz, o właściwościach mrozoodpornych i odpornych na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych. W ofercie marki ACRYL-PUTZ® takie wymagania spełniają m.in. Zaprawa wyrównawcza ZW 50 i Gładź szpachlowa cementowo – polimerowa FD 12 FasadaGładź szpachlowa cementowo – polimerowa FD 12 FasadaACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online. Zestaw tych dwóch produktów pomoże nam się uporać nawet z dużymi pęknięciami, których szerokość przekracza 3 cm. Należy pamiętać również o zakupie odpowiednich środków gruntujących. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO.
Oczyszczanie i przygotowanie powierzchni
Pierwszą czynnością przy uzupełnianiu ubytków w elewacji jest usunięcie luźnych powłok i elementów. Podłoże musi tworzyć jednolitą strukturę bez odpadających ziaren tynku czy pyłu lub kurzu. Należy również usunąć wszystkie zabrudzenia.
Gdy mamy do czynienia z ubytkami o szerokości większej niż 3 cm należy uzupełnić je przy pomocy Zaprawy wyrównawczej ZW 50. Zalecana jest ona do uzupełniania ubytków w konstrukcjach betonowych, żelbetowych, murowych, w tynkach mineralnych oraz do napraw podkładów i posadzek cementowych. Może być stosowana wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest odporna na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych, m.in. niskich temperatur. Po związaniu uzyskuje pełne, wysokie parametry wytrzymałościowe. Może być stosowana w warstwie do 50 mm. Nakładamy ją szpachelką.
Gruntowanie naprawianych powierzchni
Kolejnym krokiem będzie gruntowanie naprawianego miejsca środkiem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Zawiera on w swoim składzie specjalny, podwójny układ żywic. Jego działanie ma na celu głęboką penetrację podłoża i związanie jego elementów oraz wzmocnienie struktury. Dodatkowo grunt polimerowy głęboko penetrujący zwiększa przyczepność oraz zapewnia prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów, np. gładzi szpachlowych. Zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża.
Uzupełnianie ubytku
Ostateczne uzupełnianie ubytku w celu uzyskania trwałej i gładkiej powierzchni wykonujemy gładzią szpachlową cementowo – polimerową FD 12 FasadaFD 12 FasadaACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online. Przeznaczona jest do prac wykończeniowych i remontowych na zewnątrz pomieszczeń polegających na uzupełnianiu ubytków, wygładzaniu chropowatości, nierówności i pęknięć. Można ją stosować na podłożach betonowych, cementowych i cementowo- wapiennych. Dzięki zawartości włókien celulozowych gładzie wykonane przy użyciu FD 12 FASADAFD 12 FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online wykazują zwiększoną wytrzymałość i optymalną elastyczność. Włókna zapobiegają powstawaniu pęknięć i uelastyczniają strukturę gładzi szpachlowej. FD 12 FASADAFD 12 FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online zawiera w swoim składzie specjalną żywicę polimerową, która w znacznym stopniu poprawia jej parametry wytrzymałościowe i decyduje o doskonałej przyczepności gładzi szpachlowej do podłoża. Sposób aplikacji gładzi jest bardzo prosty. Nakładamy ją przy pomocy szpachelki nierdzewnej. Pojedyncze warstwy mogą mieć grubość od 3 mm do nawet 3 mm.
Szlifowanie i gruntowanie
Ostatecznym krokiem do wykończenia powierzchni jest jej przeszlifowanie i gruntowanie. Wykonujemy tą czynność siatką lub papierem ściernym. Gładź szpachlowa FD 12 FasadaFD 12 FasadaACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online pozostawia śnieżnobiałe i gładkie powierzchnie. W celu wyrównania chłonności podłoża gruntujemy je preparatem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO, a po jego wyschnięciu przystępujemy do ewentualnego malowania elewacji.