Jak usunąć pęknięcia i ubytki w ścianie? - poradnik
Usuwanie ubytków i pęknięć w ścianach można wykonać we własnym zakresie. Odpowiednia masa szpachlowa oraz środek gruntujący, podstawowe narzędzia i kilka godzin pracy pozwoli osiągnąć satysfakcjonujące efekty w postaci gładkich ścian. Na pytanie: Jak naprawić pęknięcia w ścianach? odpowiada poniższy poradnik.
Skąd biorą się ubytki i pęknięcia w ścianach?
Ubytki i pęknięcia pojawiają się na ścianach każdego pomieszczenia. Mogą powstawać zarówno w wyniku kurczenia się tynków, naprężeń powstających w materiałach wykończeniowych, na stykach i połączeniach różnych materiałów budowlanych, ale również z prozaicznych powodów takich jak przypadkowe uderzenia czy zarysowania.
Czego będziemy potrzebować aby uzupełniać ubytki w ścianach?
Usuwanie pęknięć i ubytków w ścianach można wykonywać we własnym zakresie. Najczęściej naprawianie takich defektów odbywa się przed okresowym malowaniem pomieszczeń. Aby naprawę ściany wykonać niewielkim nakładem czasu i siły będziemy potrzebowali kilku podstawowych narzędzi oraz odpowiednie materiały budowlane.
Przed przystąpieniem do usuwania pęknięć i ubytków w ścianach należy przygotować:
- narzędzia – szpachelki ze stali nierdzewnej (wąska i szeroka), packa i siatka do szlifowania tynku, pędzel, odkurzacz, wałek;
- materiały budowlane – masa szpachlowamasa szpachlowaACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online, produkt gruntującyprodukt gruntującyACRYL-PUTZ® GU40 GRUNT UNIWERSALNYZobacz więcejKup online.
Od czego zacząć usuwanie pęknięć w ścianach?
Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać przed wypełnianiem ubytków w ścianach jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Dobrze przygotowana powierzchnia jest gwarantem tego, że wykorzystywane do naprawy materiały budowlane w trwały sposób wypełnią ubytki a naprawione powierzchnie nie pokryją się z czasem nowymi pęknięciami. Naprawiane rysy należy poszerzyć i pogłębić, np. przy pomocy metalowej szpachelki. Brzegi rysy powinny być wolne od luźnych powłok, kawałków tynku i pyłu. W tym celu przy użyciu szpachelki oczyszczamy powierzchnię wokół rysy, jak i w jej wnętrzu. Na koniec dokładnie odkurzamy przygotowane do dalszej obróbki pęknięcie.
Czym gruntować ubytki w ścianach przed szpachlowaniem?
Kolejnym etapem pracy przy wypełnianiu pęknięć w ścianach jest użycie środka gruntującego w celu ujednolicenia chłonności podłoża, wzmocnienia go i zwiększenia przyczepności masy szpachlowej. W tym celu należy zaopatrzyć się w głębokopenetrujący i szybkoschnący grunt ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO, który zwiększa przyczepność oraz zapewnia prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów. Zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Wnika w nie i wiąże luźne kruszywa. Daje powłoki lekko satynowe, transparentne, przepuszczalne dla pary wodnej.
Czym wypełniać ubytki w ścianach?
Do wypełniania ubytków w ścianach używamy masy szpachlowej, która charakteryzuje się łatwą obróbką i gwarantuje, że w naprawianych miejscach nie będą pojawiały się kolejne pęknięcia. Takim produktem jest elastyczna masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online. Bardzo ważną cechą tego produktu jest to, że jest on gotowy do użyciu już po otwarciu opakowania. Gotowa masa nie musi być rozrabiana z wodą. Dzięki temu poradzi sobie z nią nawet domowy majsterkowicz. Oprócz ułatwienia w stosowaniu tej masy szpachlowej producent postarał się również o to by użytkownik mógł zrezygnować ze stosowania tradycyjnych taśm zbrojących wzmacniających obszar spoinowania. Masa FX23 FLEX zawiera włókno szklane odpowiadające za skuteczną reperację spękanych powierzchni. Połączenia, które dzięki niemu powstają, są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe.
Jak szlifować ściany po uzupełnieniu rys i ubytków?
Końcowym etapem usuwania rys i ubytków w ścianach jest szlifowanie naprawianych obszarów w celu wyrównania powierzchni. Do tego celu wykorzystujemy pacę i siatkę do szlifowania gładzi o gramaturze 100 – 150. Następnie odkurzamy szlifowane powierzchnię. Pozostaje nam sprawdzenie jakości wykonanego szlifu. W tym celu przykładamy równolegle do ściany włączoną latarkę. Jej światło pozwoli na dostrzeżenie źle wyszlifowanych miejsca oraz wszelkich nierówności.