Jak ukryć karnisz? - osłona karnisza z płyt kartonowo-gipsowych
Eleganckie zasłony są ozdobą wnętrza, ale już sam karnisz – niekoniecznie. Najczęściej jest elementem wystroju, który chcemy ukryć. Zastanawiasz się, jak zamaskować listwę w swoim salonie czy sypialni? Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać i zamontować osłonę karnisza z płyty gipsowo-kartonowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak ukryć karnisz w suficie podwieszanym,
- jak wykonać osłonę karnisza z płyt g-k,
- jak ukryć karnisz za gipsową sztukaterią.
Jak schować karnisz w suficie podwieszanym?
Jak skutecznie ukryć karnisz w salonie? Jeśli zależy Ci na prostym i nowoczesnym rozwiązaniu, najlepszym wyborem będzie montaż sufitu podwieszanego. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie pozwala na to wysokość pomieszczenia. Dzięki niemu nie tylko całkowicie schowasz karnisz, ale też stworzysz efektowną aranżację świetlną czy zamaskujesz elementy wentylacji. Przykłady ciekawych aranżacji sufitu znajdziesz w artykule: 10 unikalnych aranżacji z falowanym sufitem podwieszanym.
Co zrobić, by schować karnisz w podwieszanym suficie? Wystarczy, że uwzględnisz w projekcie wnękę na szynę, skracając sufit o 20-40 cm. Ustalając wymiary wnęki, nie zapomnij o wystających parapetach i kaloryferach! Jeśli zostawisz zbyt mało miejsca, zasłony i firany będą się nieatrakcyjnie układały, zamiast równo wisieć.
Jak ukryć karnisz za osłoną z płyt gipsowo-kartonowych?
Alternatywą dla ukrycia karnisza za podwieszanym sufitem jest montaż prostej osłony, dzięki której ten mało estetyczny element nie będzie rzucał się w oczy. Możesz ją łatwo wykonać z płyty gipsowo-kartonowej, którą następnie pomalujesz farbą. Aby osłona zgrywała się z otoczeniem, wybierz ten sam kolor co na suficie – dzięki temu stanie się praktycznie niewidoczna.
Jak zbudować osłonę karnisza z karton-gipsu?
1. Zmierz szerokość ściany z oknem, a następnie ustal, jaka będzie optymalna wysokość osłony. Powinna ona zasłaniać karnisz i górną część firan, jednak nie może sięgać zbyt nisko – inaczej będzie blokować otwarcie okna na oścież.
2. Przytnij płytę gipsowo-kartonową na wymiar. Możesz użyć do tego specjalnego obcinaka do płyt g-k lub wyciąć potrzebny fragment za pomocą ostrego noża do tapet. Więcej dowiesz się z artykułu: Czym i jak prawidłowo ciąć płyty kartonowo-gipsowe.
3. Ustal, jak głęboka ma być wnęka. Zaznacz ołówkiem, gdzie zamontujesz karnisz, a gdzie aluminiowy profil. Po jednej stronie szyny zostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni, co pozwoli Ci komfortowo wsunąć w nią żabki. Nie zapomnij też o pozostawieniu 2-3 centymetrów między szyną a osłoną – dzięki temu łatwiej będzie je przesuwać.
4. Zamocuj karnisz i profil aluminiowy w wyznaczonych miejscach. Za pomocą wkrętów przykręć osłonę do profilu.
5. Dla najlepszego efektu dekoracyjnego pomaluj osłonę z regipsu tą samą farbą co sufit. Gotowe!
Gipsowa sztukateria – ozdobny sposób na osłonę karnisza
Osłona karnisza z regipsu to proste i uniwersalne rozwiązanie, które niemal wtapia się w wystrój pomieszczenia. Dzięki temu sprawdzi się w wielu tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach.
Chcesz uzyskać bardziej dekoracyjny efekt, który będzie lepiej pasował do salonu czy sypialni o klasycznym wystroju? O wiele subtelniej będzie się prezentować sztukateria, która nie tylko zasłoni karnisz, ale będzie stylową ozdobą sama w sobie.
Jak schować karnisz za sztukaterią? Wystarczy, że zamontujesz osłonę z płyty gipsowo-kartonowej według powyższej instrukcji, a następnie dokleisz do niej gotowy gipsowy element. Następnie możesz wykończyć osłonę według uznania.