Jak przygotować ścianę do tapetowania? - praktyczne porady
Tapety już kilka lat temu ostentacyjnie wróciły do mody. Dostępne w tysiącach wzorów, z przeróżnych materiałów, są ciekawą alternatywą dla zwykłej farby. W pokoju dziecięcym lub sypialni dodatkowo ocieplają ścianę i nadają pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Jednak zanim rozpoczniemy tapetowanie, musimy odpowiednio przygotować ściany.
Krok 1 – oczyszczenie ściany ze starych elementów
Pracę należy zacząć od usunięcia wszystkich wystających wkrętów i haków oraz wyciągnięcia gwoździ. Jeżeli po tapetowaniu zamierzamy wbić gwoździe w te same miejsca, w których były do tej pory, w miejsce gwoździ z łebkami wystarczy wcisnąć gwoździe bez główek, tak aby lekko wystawały poza lico ściany. Następnie należy wyłączyć prąd i zdjąć wszystkie gniazda i wyłączniki. Znajdujące się w nich przewody koniecznie trzeba zabezpieczyć taśmą izolacyjną i umieścić je wewnątrz puszek.
Krok 2 – Usunięcie starych powłok malarskich
Jeżeli ściana jest nowa, wystarczy ja zagruntować odpowiednim preparatem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO i można nakładać tapety. Jednak jeśli ściana była wcześniej malowana, z powierzchnią należy postępować w zależności od rodzaju farby. Farbę kredową lub wapienną trzeba starannie usunąć szpachelką, po jej uprzednim zamoczeniu. Niezniszczoną powłokę z farby olejnej lub emalii wystarczy przeszlifować i odkurzyć, jednak jeśli powłoka się łuszczy, trzeba ją zeskrobać, a pozostałości usunąć preparatem do usuwania starych powłok malarskich. Farbę emulsyjną lub akrylową – jeżeli nie odpada – zmywa się wodą z detergentem lub specjalnym płynem do mycia ścian.
Jeśli natomiast podłoże było wcześniej pokryte tapetą, stare warstwy tapety należy usunąć szpachelką po uprzednim namoczeniu jej w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku łyżek 10-procentowego octu lub specjalnym płynem do usuwania tapet. Można też użyć elektrycznego nawilżacza do tapet lub parownicy. Tapety winylowe warto przed namoczeniem podrapać drucianą szczotką, wtedy woda łatwiej dotrze do warstwy z klejem. Inne tapety zmywalne wystarczy przetrzeć papierem ściernym.
Krok 3 – Tapetowanie: nierówne ściany
Kolejnym krokiem w tapetowaniu ścian jest uzupełnienie wszelkich nierówności. Do większych ubytków sprawdzi się elastyczna masa naprawcza z dodatkiem włókna szklanego ACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online. Mamy również do wyboru masy ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online lub ACRYL PUTZ® LT 22 LIGHTACRYL PUTZ® LT 22 LIGHTACRYL PUTZ® LT22 LIGHTZobacz więcejKup online.
ACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online zawiera w swoim składzie specjalną żywicę polimerową, która w znacznym stopniu poprawia jej parametry wytrzymałościowe i decyduje o doskonałej przyczepności masy naprawczej do podłoża. Ze względu na wysoką i stałą elastyczność można ją stosować na pęknięcia o szerokości do 5 mm bez konieczności stosowania taśm zbrojeniowych.Do prac naprawczych idealna będzie też nowość na polskim rynku – superlekka szybkoschnąca masa naprawcza ACRYL PUTZ® LT22 LIGHTACRYL PUTZ® LT22 LIGHTACRYL PUTZ® LT22 LIGHTZobacz więcejKup online. To śnieżnobiała gotowa do użycia masa naprawcza na bazie ultralekkich wypełniaczy o szerokim spektrum zastosowań. Posiada wyjątkowo mały ciężar własny (gęstość 0,4 g/cm³). Przy niewielkiej wadze wykazuje wyjątkowe właściwości fizykochemiczne. Nie wykazuje skurczu. Szczególnie polecana do szybkiego wypełniania rys, ubytków, pęknięć i wykonywania spoin bez względu na rodzaj podłoża. Może być nakładana w dowolnej grubości na pęknięcia, ubytki, szczeliny, rysy.
Krok 4 - Gruntowanie
Przed gruntowaniem ścianę po naprawie ubytków i wyrównaniu warto jeszcze przeszlifować papierem ściernym, aby usunąć wszelkie ziarna, luźne fragmenty tynku i inne pozostałości, a na koniec odpylić.
Preparat gruntujący ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO oprócz standardowych właściwości gruntu, takich jak zwiększenie przyczepności powierzchni czy wyrównanie jej chłonności, dodatkowo wnika w podłoża i wiąże luźne kruszywa. Natomiast do powierzchni śliskich, takich jak farby olejne, dedykowany jest grunt polimerowy ACRYL-PUTZ® GK42 GRUNT KONTAKTACRYL-PUTZ® GK42 GRUNT KONTAKTACRYL-PUTZ® GK42 GRUNT KONTAKTZobacz więcejKup online. To preparat, którego zadaniem jest stworzenie powłoki szczepnej dla nakładanych później wyrobów na podłożach gładkich i śliskich. Umożliwia to jego specjalna receptura, w składzie której znajduje się m.in. odpowiednia żywica, a także kruszywo kwarcowe nadające powłoce szorstką strukturę.
Po wyrównaniu i zagruntowaniu ścian, można przystąpić do ich tapetowania. Warto tylko doczytać na opakowaniu preparatu gruntującego lub w jego karcie technicznej, ile czasu trzeba odczekać po gruntowaniu.