Klej gipsowy, używany do klejenia płyt gipsowo-kartonowych, charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i trwałością. Oznacza to niestety, że pozbycie się ewentualnych plam i pozostałości kleju może stanowić wyzwanie. Na szczęście są na to sposoby. Podpowiadamy, jak usunąć klej gipsowy z powierzchni.
- jakie są właściwości kleju gipsowego,
- czym wyczyścić plamy z kleju gipsowego,
- jak usunąć klej gipsowy.
Każdy, kto zabiera się za kładzenie regipsów, liczy się ze sporym bałaganem, z którym będzie musiał się rozprawić po zakończeniu prac. Problem z usunięciem pozostałości kleju gipsowego wynika… z jego doskonałych właściwości.
To preparat o bardzo dobrej przyczepności do podłoża, dużej sile wiązania i znakomitych parametrach wytrzymałościowych. W przypadku kleju gipsowego ACRYL-PUTZ® KG 31 polimerową formułę wzmacnia dodatek włókien celulozowych, dzięki którym klej jest elastyczniejszy i mniej narażony na pęknięcia.
Klej gipsowy służy przede wszystkim do klejenia płyt gipsowo-kartonowych i montażu aluminiowych narożników. Nadaje się jednak tylko do stosowania wewnątrz budynków, w pomieszczeniach o wilgotności nieprzekraczającej 70%. Nie używa się go więc w łazienkach czy kuchniach – istnieje ryzyko, że klej nie zachowałby pełni swoich właściwości.
Dzięki temu, że klej gipsowy nie jest w pełni odporny na wilgoć, możliwe jest częściowe rozpuszczenie go za pomocą dużej ilości ciepłej wody. Zawartość żywicy znacznie to utrudni. To żmudny proces, dlatego warto go przyspieszyć, nasączając klej odpowiednim rozpuszczalnikiem.
Do tego zadania najlepszy będzie profesjonalny zmywacz do klejów polimerowych. O tym, jak go stosować, przeczytasz na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Pamiętaj, że silne rozpuszczalniki mogą uszkodzić powierzchnię. Dlatego przed nałożeniem warto przetestować działanie preparatu na niewielkim fragmencie ściany lub podłogi.
Do czyszczenia świeżych plam z kleju możesz użyć specjalnych chusteczek czyszczących, które radzą sobie z rozpuszczaniem resztek zapraw, klejów i mas szpachlowych. Pozwalają one uporządkować miejsce prac bez użycia wody i mydła. Są praktyczne i uniwersalne, dlatego warto mieć je pod ręką podczas każdego remontu.
Jeżeli nie masz profesjonalnego środka czyszczącego, do usunięcia plamy z kleju gipsowego możesz też wykorzystać ocet, aceton lub spirytus salicylowy. Wylej płyn na zabrudzenie z kleju i odczekaj kwadrans, tak by klej się nasączył. Następnie zmyj plamę dużą ilością ciepłej wody i wytrzyj ją ściereczką. W razie potrzeby powtórz cały proces – aż klej całkowicie się rozpuści.
• Przed rozpoczęciem prac zawsze dokładnie zabezpieczaj otoczenie folią. Gdy dojdzie do pełnego wyschnięcia kleju, usunięcie go bez zarysowania podłoża będzie bardzo trudne.
• Pozostałości kleju najłatwiej usuniesz, jeszcze zanim całkowicie wyschną. W przeciwnym wypadku, ze względu na swoją wysoką przyczepność do podłoża, klej po utwardzeniu będzie o wiele trudniejszy do wyczyszczenia. Lepiej działać od razu, gdy tylko zauważysz świeżą plamę. Dzięki temu masz szansę uratować powierzchnię przed trwałym uszkodzeniem.
• Jeśli już doszło do zaschnięcia kleju, możesz próbować podważyć go przy pomocy szpachelki. Zachowaj przy tym ostrożność – ryzykujesz uszkodzenie powłoki malarskiej lub zarysowanie drewnianej powierzchni.