Dokładne oszacowanie kosztów remontu czy wykończenia nie jest w zasadzie możliwe. Straty materiałowe, nadwyżki których już nie można zwrócić, bo zużyliśmy np. pół ogromnego worka zamiast całego mniejszego itp. przyprawiają niejednego inwestora o ból głowy. W tej sytuacji watro przynajmniej wiedzieć, ile kosztuje gładź na ścianach.
Ilość potrzebnej gładzi zależy przede wszystkim od jej rodzaju, a także stopnia nierówności podłoża. Dlatego warto zacząć od wybrania odpowiedniej gładzi i sprawdzenia na opakowaniu lub w karcie produktu, jaką wydajność przewiduje producent. Ta informacja powinna być jednak jedynie punktem odniesienia, bo ostatecznie na ilość i koszt zużytej gładzi wpływają jeszcze inne czynniki. Dla sypkiej gładzi ACRYL-PUTZ® ST12 START PRO szacowana przez producenta wydajność to około 1 m² z 1 kg przy grubości warstwy 1 mm, ale już dla cementowo – polimerowej gładzi ACRYL-PUTZ® FD12 FASADA przewidywana wydajność to około 1,5 kg/m² przy grubości warstwy 1 mm. Przy dobrze położonym tynku, dwie warstwy wystarczają by wykonać prace „na gotowo”.
Warto zauważyć, że informacje podane przez producenta odnoszą się do sugerowanej grubości jednej warstwy. W praktyce zazwyczaj okazuje się, że musimy doliczyć trochę gładzi na zniwelowanie niewielkich nierówności, że pierwsza warstwa musi być odrobinę grubsza albo że będziemy gładź nakładali mechanicznie i zużyjemy jej nawet do 30% mniej. Ponadto, na nierównym czy chropowatym podłożu o dużej chłonności zużyjemy gładzi o ok. 1/3 więcej niż przy nowych, równych tynkach cementowo-wapiennych. Podobnie jeśli planujemy szpachlować łączenia płyt g-k, to większą ilość gładzi zużyjemy na narożnikach (zwłaszcza jeśli musimy w tę masę szpachlową wtopić perforowane stalowe narożniki) oraz do za spoinowania widocznych wkrętów.
W przypadku gładzi gipsowej kosztorys powinien także uwzględniać straty materiałowe, które są zawsze większe w przypadku gładzi sypkich niż gładzi gotowych. Co więcej, na równych nowych tynkach warto użyć gładzi polimerowych, które można nakładać zdecydowanie cieńszą warstwą niż standardową gładź gipsową i tym samym zużyć jej mniej. Zużycie gładzi znacznie zmniejszyć może także odpowiednie przygotowanie i zagruntowanie podłoża, ponieważ środek gruntujący zmniejsza jego chłonność.
Jeśli w dalszym ciągu mamy wątpliwości co do tego, czy poprawnie oszacowaliśmy jaki jest koszt gładzi, możemy użyć jednego z coraz bardziej popularnych kalkulatorów zużycia materiałów budowlanych. Najbardziej rzetelny będzie taki, który potrzebuje jak najwięcej danych „wejściowych” i szacuje koszt gładzenia ścian na podstawie konkretnej gładzi.