Instrukcja szpachlowania
Sezonowanie
Świeże tynki cementowo-wapienne można szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od ich położenia, tynki gipsowe 2-3 tygodni – jest to czas niezbędny, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne.
Podłoża słabe wzmocnić gruntem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Jeżeli zachodzi potrzeba zwiększenia przyczepności należy zastosować ACRYL PUTZ® Grunt Polimerowy KontaktACRYL PUTZ® Grunt Polimerowy KontaktACRYL-PUTZ® GK42 GRUNT KONTAKTZobacz więcejKup online. Przed nakładaniem gładzi podłoża nie wolno zwilżać, należy je odkurzyć.
Szpachlowanie
W przypadku szpachlowania ścian ze starymi powłokami malarskimi podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Dokładne sprawdzenie przyczepności podłoża jest czynnością bardzo ważną w kontekście właściwej przyczepności nakładanych później mas szpachlowych. Gdy odnawiane podłoże jest zbyt skredowane, tj. pozostawiające ślady na dłoni po jego potarciu, koniecznym jest zagruntowanie całości gruntem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Przed nakładaniem gładzi podłoża niewolno zwilżać, należy je odkurzyć.
Sprawdzanie przyczepności starych powłok
W celu sprawdzenia przyczepności starych powłok do podłoża, zaleca się zastosowanie miejscowego testu sprawdzającego. W celu jego wykonania należy dokonać na wybranej powierzchni delikatnych nacięć powłoki w postaci krzyżujących się pionowych i poziomych linii. Odstępy pomiędzy liniami powinny wynosić 4-5 mm.
Następnie do naciętego miejsca należy przykleić taśmę malarską i po chwili energicznie ją oderwać. Jeżeli testowana powłoka w większości odspoi się od podłoża, oznacza to, że należy ją usunąć i oczyścić podłoże.
Usuwanie starych powłok
Przed przystąpieniem do gruntowania należy usunąć, używając metalowej szpachelki, stare powłoki malarskie, luźno związane z podłożem.
Gruntowanie
W celu ujednolicenia chłonności podłoża, wzmocnienia go i zwiększenia przyczepności mas szpachlowych należy wzmocnić słabe podłoże gruntem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Przed nakładaniem gładzi podłoża nie wolno zwilżać, należy je odkurzyć.
Grunt zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Zapewnia w ten sposób prawidłowe warunki wysychania wyrobów nawierzchniowych, a także daje powłoki przepuszczalne dla par i gazów.
Naprawa rys i pęknięć
Do usuwania rys i pęknięć o szerokości do 5 mm zaleca się stosowanie elastycznej masy szpachlowej ACRYL-PUTZ® FLEXACRYL-PUTZ® FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online, która – dzięki zawartym w masie włóknom szklanym – skutecznie zapobiega powstawaniu nowych pęknięć.
Przed przystąpieniem do naprawy rys i pęknięć należy je pogłębić przy pomocy narzędzia z ostrą krawędzią, np. szpachelki, a następnie dokładnie oczyścić. Kolejną czynnością jest nałożenie warstwy ACRYL-PUTZ® FLEXACRYL-PUTZ® FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online.
Masa po pełnym wyschnięciu pozostawia transparentną powłokę z widocznymi włóknami, którą można pokryć masami szpachlowymi ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online, ACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online lub ACRYL-PUTZ® FASADAACRYL-PUTZ® FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online.
Naprawa większych ubytków
Przed przystąpieniem do nakładania warstwy wyrównującej należy naprawić większe ubytki używając ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online. Jednorazowa warstwa może mieć nawet do 3 cm grubości – przy pojedynczych ubytkach.
Miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia, np. narożniki ścian w przedpokojach, na klatkach schodowych, czy okolice drzwi, zaleca się zabezpieczyć dodatkowo profilami aluminiowymi.
Montaż narożników należy rozpocząć od naniesienia punktowo masy szpachlowej ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online, następnie docisnąć do narożnika przycięty na odpowiedni wymiar profil aluminiowy i ustawić właściwy pion/poziom
Szpachlowanie - warstwa wyrównójąca
Produktem doskonale nadającym się do reperowania ścian i usuwania ubytków jest ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online. Nie wykazuje skurczu, wysycha w krótkim czasie, łatwo się szlifuje.
Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online oferowana jest w postaci sypkiej mieszanki, w związku z tym przed zastosowaniem należy ją odpowiednio przygotować.
Przewidzianą do zużycia ilość ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online wsypywać do pojemnika z wodą, w ilości około 1 kg suchej masy na 0,3 l wody, ciągle mieszając.
Następnie zawartość pojemnika starannie wymieszać, najlepiej przy pomocy wiertarki z mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej, łatwej do nakładania masy.
Należy zwrócić uwagę, aby przygotowana masa została dokładnie wymieszana i nie zawierała żadnych grudek. Gotową masę po upływie około 5 minut ponownie wymieszać i nakładać za pomocą szpachelki bądź pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych.
Ważnym jest, aby przed kolejnym zarobieniem nowej partii masy dokładnie wymyć pojemnik/wiaderko. Do nanoszenia warstwy masy szpachlowej przeważnie zaleca się stosowanie
dwóch metalowych szpachelek wykonanych ze stali nierdzewnej. Pierwsza, o małej szerokości, służy do nabierania masy szpachlowej i przenoszenia jej na szeroką szpachelkę. Natomiast druga, szeroka, do rozprowadzania masy szpachlowej po wyrównywanej powierzchni.
Istotnym jest, aby szpachelka rozprowadzająca stale utrzymywana była w czystości. Wszelkie pozostałości masy szpachlowej należy usuwać z niej używając do tej czynności mniejszej szpachelki.
Nanoszenie masy szpachlowej zawsze zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, sufitu, a następnie szpachlujemy płaskie powierzchnie ścian. Masę szpachlową ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online należy nakładać pojedynczymi warstwami o grubości około 3 mm. Dzięki temu warstwy szybko wysychają i łatwiej jest uzyskać pożądaną gładkość.
Szpachlowanie - warstwa wygładzająca
ACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online charakteryzuje się niską kurczliwością, krótkim czasem schnięcia, a dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych składników daje bardzo gładkie, białe i łatwe do szlifowania powierzchnie. Można ją zatem stosować do wykonywania ostatecznej warstwy wyrównującej.Produktem szczególnie zalecanym do wykonywania ostatecznego gładzenia ścian jest ACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online. Jest to gotowa do użycia masa szpachlowa najwyższej jakości, która w czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używana przez długi okres.
Doskonałe właściwości masy pozwalają na jej zastosowanie już przy grubości od 1 mm, co jest szczególnie przydatne przy wykonywaniu dodatkowych korekt na odnawianym podłożu. Nie zużyta, szczelnie zamknięta zachowuje przydatność do dalszego stosowania.
Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online doskonale nadaje się do nakładania maszynowego. Wystarczy jedynie, w zależności od używanego urządzenia, rozcieńczyć masę dodatkiem do 5% czystej wody. ACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online należy nakładać warstwami nie przekraczającymi grubości 3 mm.
Ewentualną kolejną warstwę nakładać po stwardnieniu poprzedniej.
Szlifowanie wygładzonych powierzchni
Po wyschnięciu szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (granulacja 100-150). W kątach i miejscach trudno dostępnych szczególnie polecana jest gąbka ścierna.
Kontrola wykonanego szpachlowania
W celu dokonania kontroli wykonanych prac należy skierować źródło światła (latarka, lampka) równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc.
Przeszlifowane podłoże bezwzględnie należy dokładnie odpylić przed malowaniem farbą podkładową.
Przygotowanie szpachlowanego podłoża do malowania
W celu wyrównania chłonności i ujednolicenia podłoża zaleca się zastosowanie przed malowaniem Lateksowej Emulsji Podkładowej do Wnętrz Śnieżka GRUNT.
Produkt ten zwiększa wydajność farb nawierzchniowych, poprawia ich krycie, a także zapewnia oddychanie ścian.