Płyty OSB stają się coraz popularniejszym elementem wystroju wnętrz. Budujemy z nich meble, ścianki działowe, a nawet stosujemy na podsufitkach. Pomimo tego, że jest to materiał wytrzymały, warto pamiętać o tym, że jego pomalowanie wpłynie na jego jeszcze większą żywotność, a ponadto pozwoli nam na dowolną kreację wnętrza w zakresie kolorystycznym. Pojawia się jednak pytanie czy i czym gruntować płyty OSB? Czy jest to konieczne?
Wiele osób ceni sobie rysunek, jaki posiadają płyty OSB. Ich nieregularne wióry oraz mozaikowy charakter wraz z barwą naturalnego drewna mają licznych zwolenników. Jednak nawet jeśli nie zależy nam na zmianie koloru płyty OSB, pamiętajmy o tym, aby ją zabezpieczyć. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się specjalny bezbarwny lakier przeznaczony do stosowania na drewnie. Można go stosować bezpośrednio na płycie, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od produktu, najczęściej nanosi się jedną lub dwie warstwy na płyty OSB. Impregnacja i ochrona, jaką zapewnia lakier jest wystarczająca, aby cieszyć się odporną i estetyczną powierzchnią przez długi czas.
Chcąc zmienić barwę płyty OSB za pomocą farby kryjącej, musimy liczyć się z większą ilością przygotowań. Warto przede wszystkim rozważyć zeszlifowanie powierzchni płyty OSB, co pozwoli zarówno uzyskać gładką powierzchnię, a tym samym wygodną w czyszczeniu. Ma to również znaczenie w przypadku malowania samej płyty, bowiem niejednorodna struktura OSB wymaga nałożenia znacznie większej ilości farby, ponieważ jest ona dość chłonna. Należy mieć także na uwadze możliwość pęcznienia powierzchni płyty przy malowaniu, jak również liczyć się z tym, że materiał „pracując”, może powodować pęknięcia warstwy farby. Czy da się temu zapobiec?
Gruntowanie płyt OSB przed malowaniem to niekłopotliwy proces, który zmniejszy chłonność OSB i wpłynie na to, że malowanie będzie szybsze, tańsze, a uzyskana powierzchnia bardziej trwała. Zanim przystąpimy do nałożenia gruntu, należy dokładnie oczyścić płytę OSB z kurzu i innych zabrudzeń oraz osuszyć ją. Ewentualne ubytki wypełniamy masą naprawczą do drewna i płyt np. Acryl Putz LT22 następnie szlifujemy i odkurzamy. Następnie aplikujemy na całą powierzchnię płyty uniwersalny grunt przeznaczony do drewna. Produkt nanosimy zgodnie z zaleceniami producenta, przestrzegając szczególnie temperatury aplikacji i schnięcia oraz czasu niezbędnego do odczekania przed ostatecznym malowaniem.
Właściwe malowanie płyty OSB po jej wcześniejszym zagruntowaniu, powinno odbywać się poprzez nałożenie dwóch powłok: pierwszej – cieńszej i drugiej – grubszej. Ważnym czynnikiem jest tutaj dobór odpowiedniej farby. Dla najtrwalszego efektu należy wybierać farby przeznaczone do drewna i płyt oraz odporne na czynniki mechaniczne. W przypadku jasnych kolorów, warto zastosować białą farbę podkładową. Na rynku dostępne są także specjalistyczne farby do malowania OSB. W każdym z tych przypadków warto jednak wcześniej zabezpieczyć niejednorodną strukturę OSB i zmniejszyć jej chłonność za pomocą niezastąpionego gruntu.